SOFT-BIT-Rzetelna Firma

25 lat doświadczeń na rynku urządzeń fiskalnych

 

sobota, 21 lipiec 2018 14:57

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna ?
Wybierz by zyskać, a nie stracić

 

10 NAJSKUTECZNIEJSZYCH porad, jak wybrać urządzenie fiskalne dostosowane do swoich potrzeb, finansów i oczekiwań.


Właściciel firmy rozpoczynający swoją działalność w segmencie handlu detalicznego w pewnym momencie staje przed dylematem zakupu urządzenia fiskalnego.

Ten moment jest bardzo ważny. Od poprawnie dokonanego wyboru uzależnione jest w przyszłości skuteczne prowadzenie sprzedaży detalicznej.

Jednakże nie jest to wszystko. Jeżeli nasz wybór będzie chybiony, to w prosty sposób zmarnujemy swoje własne pieniądze, a dodatkowo dodajemy sobie niepotrzebne problemy.

Z tego też powodu przed zakupem urządzenia fiskalnego, zalecam zapoznanie się z poniżej podanymi poradami, dzięki którym uważam, że trafnie dokonasz swojego wyboru i z całą pewnością będziesz zadowolony z zakupu.

Na początku przybliżymy w sposób przejrzysty kilka definicji urządzeń fiskalnych dostępnych na naszym rynku:

 

Kasy fiskalne - przeznaczone do ewidencjonowania sprzedaży detalicznej, pracujące w pełni samodzielnie, czy też w systemach kasowych. Współpracują z komputerem i programem magazynowym na zasadzie "off-line".


Przetłumaczmy to na przejrzysty język:

 1. Nie posiadamy dostępu do aktualnych stanów magazynowych
 2. Komunikacja kasy fiskalne (kasa) - komputer zawsze wykonywana jest na żądanie operatora ( należy przygotować kasę (kasy) i program w komputerze, aby zrealizować transmisję do kasy fiskalnej ( lub z kasy ).
 3. Na kasie fiskalnej sprzedawca ma możliwość sprzedaży większej ( czy też mniejszą) ilości konkretnego produktu ( pomylić towary - jednego sprzedać więcej, drugiego mniej), niż rzeczywiście  znajduje się go w magazynie
 4. Nieścisłości trzeba następnie korygować w programie

 

Drukarki fiskalne- przeznaczone są do ewidencjonowania sprzedaży detalicznej, pracują tylko i wyłącznie z programem i komputerem.

Ważne! Drukarki fiskalne nie pracują samodzielnie!. Współpracuje z komputerem na zasadzie "on-line".

Przetłumaczmy to na przejrzysty język:

 1. Sprzedaży dokonujemy poprzez program, drukarka fiskalna jedynie drukuje paragon dla klienta
  2. Urządzenie jedynie realizuje rejestrację sprzedaży w formie paragonu fiskalnego
  3. Dzięki sprzedaży poprzez program nasze stany magazynowe towarów są zawsze rzeczywiste
  4. Drukarka fiskalna nie posiada możliwości sprzedaży większej ilości niż jest na stanie, albo wprost przeciwnie mniej danego towaru, niż realnie pokazuje to stan magazynowy programu.

 

Ważna uwaga! Jeżeli w programie ustawimy parametr umożliwiający sprzedaż przy stanach magazynowych - ujemnych ( jeśli program udostępnia taką możliwość), wówczas możemy sprzedawać poniżej stanu magazynowego. Z tego też powodu taką opcję należy wykorzystywać bardzo rozważnie!

 

Wierzę, iż podane powyżej definicje w dokładny sposób zawężają już nasze poszukiwania.

 

 1. Dokonaj wyboru urządzenia fiskalnego, które rzeczywiście będziesz potrzebować! Dobry wybór dokładnie determinuje późniejsze nasze działania.

 

Jest to nadzwyczaj istotne, ponieważ Twoim zasadniczym zadaniem powinno być tylko i wyłącznie dbanie o firmę, jej rozwój i pomnażanie pieniędzy!

Im lepiej uprościsz sobie życie w firmie, tym więcej czasu poświęcisz na sprawy naprawdę istotne dla Twojej firmy! Wiesz, jaką działalność prowadzisz.

 

Dlatego tam, gdzie dokonujesz samodzielnej sprzedaży -  pomyśl o kasie fiskalnej.

Jednak, kiedy istotne jest dla Ciebie posiadać aktualne w każdej chwili stany magazynowe produktów, należy zainstalować drukarkę fiskalną.

 

Ważna uwaga! Pamiętaj urządzenie fiskalne powinno pracować minimum 3 lata! Dlaczego?


W wypadku ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów kupna kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalnej zakończysz prowadzenie swojej działalności ( czego Ci oczywiście w żadnym wypadku nie życzę ) przed upływem 3 lat od momentu zamontowania urządzenia fiskalnego, będzie konieczne ten odpis zwrócić do US!

 

 1. Najbardziej idealnie dokonany wybór urządzenia fiskalnego.

 

Rzeczywisty Sekret tkwi w prowadzonej przez Ciebie branży.

 1. Jeśli sprzedajesz lody, masz kiosk, mały sklepik spożywczy, sprzedajesz towary na targu, masz firmę transportową, posiadasz parking, itp., to jest to jednoznaczne z faktem, że urządzenie fiskalne będzie pracowało samodzielnie, czyli powinieneś wybrać i kupić w tym przypadku kasę fiskalną
 2. Jeżeli masz sklep z częściami elektronicznymi, samochodowymi, komputerowymi, hurtownię, sklep z farbami, ze sprzętem elektronicznym, mechanicznym, itp., dla zachowania płynnego prowadzenia stanów magazynowych w Twojej firmie śmiało możesz zakupić drukarkę fiskalną.
  Prawdą jest, iż w każdym przypadku mogą zaistnieć wyjątki, tzn. że w sklepie z częściami elektronicznymi widzimy kasę fiskalną, a w kiosku Ruch pracuje drukarka fiskalna. Są to indywidualne rozwiązania. Natomiast bardzo często wskazuję nam, że albo urządzenie nie spełnia naszych późniejszych oczekiwać, albo przerasta je.
  Odpowiedź na tak przedstawione zapytanie zawsze zawiera branża, w której działa Twoja firma.
 3. Pieniądze na zakup kasy fiskalnej wydaj mądrze.

 

Jeżeli posiadasz już pojęcie, jaki typ urządzenia fiskalnego potrzebujesz, to teraz czas zastanowić się nad marką i modelem urządzenia fiskalnego, które zakupisz.

Pamiętaj, że urządzenie markowe to większa pewność i o wiele mniejsza awaryjność! Dlaczego?

 1. Są wykonane z firmowych i bardzo sumiennie przetestowanych komponentów
 2. Są nad wyraz wytrzymałe, a co z tego wynika, dużo mniej awaryjne
 3. Posiadasz gwarancję, iż w przypadku awarii urządzenie będzie naprawione, dlatego że Producenci markowych urządzeń gwarantują dostępność części zamiennych u swoich partnerów, czy też w serwisie centralnym.
  Szczegółowy model danej marki (odpowiedni do Twoich potrzeb) doradzi Ci z pewnością pracownik firmy, która prowadzi sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych.
 4. Promocje!

 

Uwielbiam to słowo! Jest obietnicą czegoś, co jak każdy bardzo lubię, niższych cen (ale nie zawsze niższa cena znaczy dobrą jakość)!

Poszukaj promocji markowych kas, czy też drukarek fiskalnych.

W internecie po wprowadzeniu słów "kasy fiskalne", czy też "drukarki fiskalne" ujrzysz potężna listę odwołującą się do wprowadzonych przez ciebie słów kluczowych. Spośród nich bez problemu znajdziesz oferty  firm, które zajmują się sprzedażą urządzeń fiskalnych. Wiele takich firm w swojej ofercie posiada markowe urządzenia fiskalne. I co najważniejsze wiele z nich oferuje potencjalnym klientom różnego rodzaju promocje.

Ważna uwaga! Nie dokonuj zakupu w pierwszej firmie, na jaką trafiłeś i z której ofertą się zapoznałeś. Pamiętaj!
Wszelkie oferty należy porównać. Porównaj oferty przynajmniej kilku firmach. Jedynie wtedy możesz być pewny, że wybór, którego dokonasz będzie najlepszy.

Najpierw z kilku (kilkunastu) firm wyselekcjonuj minimum 3 (te najlepsze)!

Szczegółowo porównaj ich Promocje.

Ważna uwaga! Promocja promocji nie jest równa.


Sprawdź dokładnie, czy promocja nie zawiera jakiś dodatkowych kosztów, które musiałbyś ponieść.
Uczciwa firma udostępnia wszelkie koszty na stronie. W wypadku kiedy jest to tylko strona informacyjna, nie sklep, to wówczas podczas wstępnej rozmowy telefonicznej, od razu od razu powinni poinformować o wszystkich kosztach połączonych z zakupem u nich urządzenia fiskalnego.

Jeśli jednak wyczujesz, iż jakieś fakty są przed Tobą ukrywane Uciekaj!. Jest wówczas pewne, że będą chcieli na Tobie zarobić ile się tylko da!

W końcu wybierz tę jedną, która według Ciebie będzie najlepsza (ale zawsze zostaw sobie w rezerwie jeszcze przynajmniej jedną firmę)!

 1. Bardzo uważnie sprawdź firmę, w której kupisz kasę, czy też drukarkę fiskalną
 2. czy firma ma stałą siedzibę ( nie w domu - to firma krzaki!! ), czyli czy można kupić stacjonarnie?
 3. czy poza kontaktem na telefon komórkowy posiada też przynajmniej 1 telefon stacjonarny?
 4. Jak długo firma istnieje na polskim rynku i ile czasu prowadzi sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych?
 5. Czy urządzenia fiskalne, są ich podstawową ( a może jedyna ) działalnością, czy może posiadają ich więcej (wiadomo, że im większe rozdrobnienie prowadzonych działalności, tym słabsi specjaliści w danej dziedzinie - za wyjątkiem urządzeń powiązanych z urządzeniami fiskalnymi)? Unikaj jak ognia firm, które oferują wszystko, a jako dodatek mają kasy fiskalne. Jeśli oczywiście zamierzasz w przyszłości spać spokojnie.
 6. Profesjonalna firma daje dostęp klientom do opinii o sobie! Wręcz się ich nie boi! Jeśli zauważysz na ich stronie www dział z opiniami  powinieneś zacząć od ich sprawdzenia. Będziesz wtedy o wiele więcej wiedział o takiej firmie. Jednak pod żadnym pozorem nie ufaj w ciemno takim opiniom. Różnie to bywa. Przedzwoń i poproś o udostępnienie danych kontaktowych do minimum 3 różnych klientów, do których chciałbyś przedzwonić i uzyskać opinię o firmie, w której masz zamiar dokonać zakupu urządzenie fiskalne.

 

Ważna uwaga! Jeżeli czas oczekiwania na te dane będzie dłuższy niż 60 do 90 minut ( wiadomo, że trochę czasu potrwa przygotowanie ich dla Ciebie ), powinieneś zdawać w tym momencie sobie sprawę, że firma już na początku ma zamiar Cię oszukać. Uciekaj!

 1. Jeżeli masz taką możliwość, to sam sprawdź naocznie siedzibę firmy. Lustracja bardzo dużo Ci powie o takiej firmie.
 2. Rozmowa z Tobą od początku powinna być rzeczowa, fachowa i konkretna ( no i oczywiście miła - przecież jesteś Klientem ). Jeśli czujesz nosem wodolejstwo, puste slogany, lanie wody, itp. - Uciekaj! Żadni z nich specjaliści!

Jeszcze jedna szczególnie istotna uwaga - w żadnym wypadku nie rób zakupu urządzenia w firmie, która prowadzi jedynie sprzedaż, natomiast nie udostępnia serwisu. Firma ta zainteresowana jest tylko i wyłącznie zarobieniem na Tobie pieniędzy, a potem sam się martw, co dalej! Obieca Ci złote góry, które zamienią się w piryt (fałszywe złoto), na którym wiadomo - tylko się traci!

Profesjonalny i rzetelny sprzedawca zawsze w swojej ofercie posiada usługi serwisowe. Możesz z nich nie skorzystać, wybrać inny serwis (tak- oczywiście, że posiadasz takie prawo), ale powinien to być tylko i wyłącznie w takim przypadku Twój wybór!

 

 1. Bądź myśliwym, zapoluj!

 

Właśnie tak! W gąszczu ofert, które są obecnie na polskim rynku musisz wyszukać te najlepsze. Ty musisz zapolować! Odsiać ziarna od plew. A uwierz mi, takich firm "krzaki" jest wiele. Musisz wybrać najlepszą dla Ciebie firmę, w której kupisz kasę, czy drukarkę fiskalną. I wybrać najlepsze dla Ciebie urządzenie fiskalne. Z tego zakupu musisz być w pełni zadowolony. To urządzenie musi spełnić większość Twoich założeń
( większość, bo nie ma nic idealnego).

 

 1. Wykorzystaj w pełni, to co za darmo daje Ci Ministerstwo Finansów

 

Jest to bardzo istotny element zakupu kasy, czy też drukarki fiskalnej. Jeżeli jest to Twój pierwszy zakup, to przysługuje Ci pewien zwrot pieniędzy, które wydałeś na kupno urządzenia fiskalnego. Obecnie jest to 90% wartości netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł.
Ważna uwaga! Pamiętaj jednak, że odpis przysługuje tylko i wyłącznie przy pierwszej instalacji urządzeń fiskalnych!
I gdy spełnisz określone warunki.

Co tak naprawdę znaczy dla Ciebie ten odpis?

Jeśli kupujesz kasę fiskalną, której koszt zakupu brutto nie przekroczy 1000 zł, wówczas będziesz mógł odliczyć pełne 90% wartości netto kasy. Jest to obecnie coś fenomenalnego!

Kiedy Urząd Skarbowy zwraca nam takie pieniądze? Nigdy! Raczej zabiera. Sprawa dużo gorzej wygląda przy droższych urządzeniach ( drukarkach fiskalnych, systemowych kasach fiskalnych). Wówczas możesz liczyć jedynie na 700 zł zwrotu. Ale zawsze jest to 700 zł! O tym też należy pamiętać!

Jeżeli jesteś dodatkowo VAT-owcem, to odliczasz sobie jeszcze VAT. Jest to 23% wartości brutto urządzenia. Teraz to już są konkretniejsze pieniądze.

Jest jeszcze jeden malutki szczegół. Jako, że nie jest to urządzenie, które wymaga amortyzacji, masz jeszcze prawo do potraktowania takiego urządzenia, jako jednorazowy koszt! To dodatkowo 18%!

Teraz weź sobie kalkulator do ręki i policz, ile wydasz na kasę fiskalną, czy też drukarkę, a ile będziesz mógł odliczyć ( inaczej mówiąc, ile będziesz miał zwrócone).

Zrób sobie taką kalkulację z urządzeniem do 1000 zł brutto, do 1500 i do 2000.

Zobacz sam, co się dzieje, jeśli kasa fiskalna, nie przekracza kwoty 1000 zł brutto (drukarki fiskalne są z natury już droższe) i masz prawo skorzystać ze wszystkich warunków, które wymieniłem powyżej.

To, co zobaczysz może być nierealne. Ale jest prawdziwe! To jest dopiero prawdziwy raj!

Ważna uwaga! Urząd Skarbowy te pieniądze bez żadnego problemu Ci zwraca! Bez żadnych kontroli! Czyż to nieidealne rozwiązanie?

 

 1. Chcesz Zwrot ? Sam dopilnuj warunków!

 

Teraz przejdźmy do warunków, których musisz bezwzględnie dopełnić, aby skorzystać z tak fantastycznego odpisu. Nie jest to coś skomplikowanego, ale jeśli tego nie dopilnujesz ( pamiętaj to są Twoje pieniądze), to odpis przepadnie.

 • Po pierwsze i najważniejsze. Musisz poinformować właściwy Tobie Urząd Skarbowy o tym, że będziesz posiadał urządzenie fiskalne. Inaczej mówiąc piszesz do Urzędu Skarbowego pismo, w którym informujesz, iż od danego dnia będziesz miał kasę fiskalną , czy też drukarkę (jest to data zawiadamiająca US, że od tego dnia możesz już wystawiać paragony klientom detalicznym). Podajesz w tym piśmie jeszcze ilość stanowisk sprzedaży ( znaczy to, ile urządzeń zamierzasz zainstalować w swojej firmie) oraz dokładnie miejsca instalacji, tzn., podasz miejsca, gdzie będą znajdowały się Twoje kasy fiskalne ( kasa) lub drukarki fiskalne (drukarka). I takie pismo należy złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej dzień przed datą, którą podałeś w tym piśmie.
 • Po drugie. Firma, która Ci to urządzenie fiskalne wdraża i fiskalizuje ma obowiązek uaktywnić moduł fiskalny nie później niż w dniu, w którym ma ono być fiskalne (punkt a), przed pierwszą sprzedażą dokonaną na rzecz klienta detalicznego!

Ważna uwaga! Firma może nie przeprowadzić fiskalizacji, jeśli nie zapłaciłeś za urządzenie. Mają do tego pełne prawo.

 

 • Po trzecie. Zarówno Ty, jak i firma, która uaktywniła Ci moduł fiskalny macie obowiązek złożyć do właściwego Tobie Urzędu Skarbowego dokumenty pofiskalne ( podające szczegółowe dane o Tobie, jako podatniku i o urządzeniu, które masz u siebie już fiskalne). Dokumenty takie należy złożyć do 7 dni od daty uaktywnienia modułu fiskalnego
  przez serwis.

 

Ważna uwaga! Nie mylić z datą wpisaną we wcześniejszym piśmie punkt a - te daty mogą być różne!

 

 1. Inwestycja na długie lata

 

Urządzenie fiskalne, które kupujesz jest prawdziwą inwestycją. To urządzenie musi u Ciebie pracować minimum 3 lata! Tak mówi prawo. Inaczej będziesz musiał zwrócić odpis, który uzyskałeś w związku z zakupem kasy fiskalne, czy też drukarki ( cóż, zakładam, że otwierając działalność chcesz ją prowadzić, jak najdłuższy okres czasu). Jeśli kupisz markowe urządzenie fiskalne masz jednocześnie pewność, że będzie się psuło bardzo mało. Od razu bądźmy realistami! Nie ma rzeczy, które się nie psują. Ważne jednak, by awarie było znikome! Wiadomo, koszty napraw to nie parę złotych, często jest to kilkaset złotych minimum.

Dlatego dobry wybór urządzenia i firmy, w której zakupisz kasę, czy drukarkę fiskalną, to jest Twoja inwestycja na
długie lata.

 

 1. Rozwijaj swoją firmę i pomnażaj swoje pieniądze!

 

Dokładnie! Ty powinieneś zajmować się  tylko i wyłącznie swoją firmą. Bieżącymi tematami. Planowaniem dalszego rozwoju swojej firmy. Wprowadzaniem swoich planów w życie. Przecież zaczynając działalność gospodarczą z pewnością miałeś jakieś plany, czy też marzenia. To na bazie tych marzeń otworzyłeś swoją firmę! Dlatego podczas prowadzenia i zarządzania firmą, coś takiego, jak kasy fiskalna, czy drukarki powinno zajmować, jak najmniej Twojego bezcennego czasu (najlepiej wcale)! Jeśli już na początku dokonasz w pełni właściwego wyboru, to rzeczywiście tak będzie. Wiadomo, że materialnym efektem dobrze prowadzonej i prosperującej firmy są pieniądze. Pieniądze, które zapewnią Ci spokój, stabilność, lepsze perspektywy i wszystko co sobie w związku z posiadaniem większej ilości gotówki możesz wymarzyć. Nie mając na głowie dodatkowych problemów ( w tym wypadku z urządzeniami fiskalnymi) możesz swobodnie pomnażać swoje środki finansowe.

 

ŻYCZĘ CI WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W PROWADZONEJ PRZEZ CIEBIE FIRMIE.

 

 

Czytany 139 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 listopad 2022 11:52
Copyright © 2007-2023 Kasy i drukarki fiskalne, sprzedaż, serwis, obsługa. All rights reserved.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się do swojego konta