25 lat doświadczeń na rynku urządzeń fiskalnych

 

środa, 20 marzec 2024 12:39

Obniżka VAT dla branży beauty: szansa na rozwój i niższe ceny Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Obniżka VAT dla branży beauty:

szansa na rozwój i niższe ceny

 

 

 

Od 1 kwietnia 2024 roku stawka VAT na usługi w branży beauty zostanie obniżona z 23% do 8%. Zmiana ta jest wynikiem postulatów branży, która od lat borykała się z wysokimi obciążeniami fiskalnymi. Obniżka VAT ma na celu stymulowanie rozwoju sektora, ułatwienie dostępu do usług dla klientów i zwiększenie konkurencyjności branży beauty.

 

Zmiana VAT obejmie takie usługi jak:

 • zabiegi pielęgnacyjne i upiększające (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej),
 • wykonywanie manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, 
 • przekłuwanie uszu, 
 • usługi związane z poradnictwem dotyczącym: pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, 
 • usługi depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.

Usługi kosmetyczne objęte stawką 8% od 1 kwietnia 2024 r.

 • 02.13.0 -   Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure
 • ex 96.02.14.0 Usługi kosmetyczne, manicure i pedicure, świadczone w domu
 • 02.19.0  Pozostałe usługi kosmetyczne 

 

Obniżoną stawką nie będą natomiast objęte:
 

zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, jak również wszystkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej.

 

Obniżka VAT ma na celu:

 • Stymulowanie rozwoju branży beauty: Niższe ceny usług mogą zachęcić więcej osób do korzystania z nich, co z kolei może przyczynić się do wzrostu liczby salonów i zatrudnienia w tym sektorze.
 • Ułatwienie dostępu do usług dla klientów: Niższe ceny usług będą korzystne dla wszystkich osób, które korzystają z usług kosmetycznych, a szczególnie dla tych, których budżety są ograniczone.
 • Zmniejszenie szarej strefy: Niższe ceny usług mogą skłonić osoby korzystające z usług na czarno do korzystania z legalnych usług.

 

Branża beauty w Polsce jest bardzo rozwinięta i dynamicznie rośnie.

 

Według danych w Polsce działało blisko 30 000 firm z branży beauty, które zatrudniały około 100 000 osób. Obniżka VAT może stymulować dalszy rozwój sektora i stworzyć nowe miejsca pracy.

 

Korzyści dla klientów

 

Obniżka VAT powinna przełożyć się na:

 

 • Niższe ceny usług: Szacuje się, że ceny mogą spaść o około 10-15%. Oczywiście, ostateczna cena usługi będzie zależeć od wielu czynników, takich jak rodzaj usługi, lokalizacja salonu, czy konkurencja na rynku
 • Wzrost popytu: Niższe ceny mogą skłonić więcej osób do korzystania z usług kosmetycznych, co z kolei może stymulować wzrost branży beauty.
 • Zwiększenie konkurencji: Obniżka VAT może zachęcić do wejścia na rynek nowych firm, co zaostrzy konkurencję i wymusi na firmach oferowanie wyższej jakości usług.
 • Zwiększenie zatrudnienia: Wzrost popytu na usługi beauty może prowadzić do zwiększenia zatrudnienia w tej branży.
 • Wzrost świadomości na temat pielęgnacji: Niższe ceny mogą skłonić więcej osób do dbania o siebie i korzystania z usług pielęgnacyjnych.

 

Korzyści dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z branży beauty będą mogli odliczać niższy VAT od swoich zakupów, co powinno obniżyć ich koszty prowadzenia działalności. To z kolei może przełożyć się na większą innowacyjność i wyższą jakość usług


Wzrost innowacyjności: Obniżka VAT może skłonić firmy do inwestowania w nowe technologie i usługi.

 

Szansa na rozwój branży

Obniżka VAT jest postrzegana przez branżę beauty jako szansa na dalszy rozwój. Oczekuje się, że zmiana ta spowoduje wzrost liczby salonów kosmetycznych, a także zwiększy zatrudnienie w tym sektorze.

 

Obowiązek korzystania z kas fiskalnych w branży beauty pozostaje bez zmian.

Uwaga! Wszystkie firmy świadczące usługi kosmetyczne, bez względu na wysokość obrotów, muszą posiadać kasę fiskalną. Dotyczy to zarówno działalności zarejestrowanej, jak i niezarejestrowanej.

 

Oznacza to, że:

 • Nawet jeśli Twój obrót nie przekracza 20 000 zł rocznie, nadal musisz zainstalować kasę fiskalną przed wykonaniem pierwszej usługi.
 • Limit zwolnienia z kasy fiskalnej nie ma zastosowania w branży beauty.
 • Obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy m.in. wizażystów, kosmetyczek i fryzjerów.
 • Ulga na zakup kasy fiskalnej: Możesz skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej w wysokości 90% ceny netto, nie więcej jednak niż 700 zł.

 

Wyzwania i pytania

Obniżka VAT wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Przedsiębiorcy z branży beauty będą musieli dostosować swoje systemy księgowe i informatyczne do nowej stawki VAT.

Podatnicy muszą również pamiętać o przeprogramowaniu kas fiskalnych.

Istnieje również obawa, że niektórzy przedsiębiorcy mogą nie obniżyć cen usług dla klientów, co zniweluje pozytywne efekty obniżki VAT.

 

Podsumowanie

Podsumowując, obniżka VAT dla branży beauty to ważna zmiana, która może przynieść wiele korzyści zarówno dla klientów, jak i przedsiębiorców. Czas pokaże, jak zmiana ta wpłynie na rozwój sektora beauty.

 

 

 

PODATNIKU! 

 

Pamiętaj o zmianie stawek VAT na swojej  

kasie fiskalnej lub drukarce fiskalnej

Czytany 406 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2024 11:34
Copyright © 2007-2023 Kasy i drukarki fiskalne, sprzedaż, serwis, obsługa. All rights reserved.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się do swojego konta