SOFT-BIT-Rzetelna Firma

25 lat doświadczeń na rynku urządzeń fiskalnych

 

 • Do każdego urządzenia fiskalnego kalkulator Sharp w prezencie
admin

admin

czwartek, 08 sierpień 2019 11:42

Jak działa kasa fiskalna?

Jak działa kasa fiskalna?

 

Kasa fiskalna jest to urządzenie, które z nazwy ma za zadanie rejestrować sprzedaż w rozbiciu na wartość netto sprzedaży w poszczególnych stawkach VAT i należny do odprowadzenia podatek VAT. Z reguły kasa fiskalna jest urządzeniem elektronicznym, które może pracować w pełni samodzielnie, jak również stanowić część większej struktury połączonych ze sobą urządzeń fiskalnych.Kasa fiskalna, która jest połączona z komputerem, czy też w większej strukturze działa w trybie off-line. Tryb off-line charakteryzuje się tym, iż sprzedaż odbywa się w całości samodzielnie na kasie. Dopiero na wyraźny rozkaz ze strony programu nadzorczego znajdującego się na komputerze realizowana jest transmisja.

 

Podczas transmisji do kasy mogą być przekazane dane:

 

 • nowe towary / usługi do sprzedaży
 • zmodernizowane obecnie zaprogramowane w kasie towary / usługi
 • zmienione parametry pracy kasy
 • zmienione stawki VAT
 • zmieniony nagłówek drukowany na paragonach emitowanych przez kasę fiskalną

 

W drugą stronę z kasy fiskalnej do programu na komputerze przekazywana jest sumaryczna wartość sprzedaży bez rozbicia na poszczególne paragony.

Z tego też tytułu w programie na komputerze mogą zaistnieć rozbieżności magazynowe, gdyż kasa nie pilnuje stanu magazynowego, który został wprowadzony w programie nadzorczym na komputerze.

Obecnie postała nowa generacja kas fiskalnych, która dzięki wykorzystaniu transmisji za pomocą sieci LAN, GPRS, Bluetooth umożliwia kontakt z „chmurą”, gdzie znajduje się system do zarządzania pracą kasy. Dzięki temu możliwe stało się wykorzystanie praktycznie bezobsługowej komunikacji z kasą fiskalną. Podczas pracy kasjera istnieje możliwość komunikowania się z kasą, pobierania z kasy wielu istotnych danych. Nowa generacja kas fiskalnych umożliwi zarządzającemu firmą błyskawiczne reagowanie na wszelkie potrzeby zaistniałe w firmie, bez konieczności stałego pobytu w samej firmie. Dzięki stworzonym aplikacjom na komórki i tablety zarządzający mając jedynie dostęp do internetu może sprawować rzeczywistą kontrolę nad działaniem firmy. Rozwój technologii coraz bardziej zaciera różnice pomiędzy drukarkami fiskalnymi (pracującymi w trybie on-line – bezpośrednia komunikacja programu na komputerze z drukarką fiskalną, całość sprzedaży realizuje się w programie, drukarka jedynie rejestruje sprzedaż), a kasami fiskalnymi.

 

Obecnie powstały również dwie nowe kategorie kas fiskalnych:

 1. kasy fiskalne on-line, które z zasady w czasie rzeczywistym komunikują się w sieci z jednostkami nadzorczymi (programy, serwery, aplikacje).
 2. kasoterminale, które poza komunikacją w trybie rzeczywistym z jednostkami nadrzędnymi (programy, serwery, aplikacje) posiadają również wbudowane terminale płatności bezgotówkowej.

 

Można więc zauważyć ogromny postęp w rozwoju budowy i oprogramowania kas fiskalnych, które są oferowane w Polsce lub które lada dzień będą oferowane w Polsce.

 

Najnowsza generacja kas fiskalnych to:

 1. komunikacja on-linowa z kasami fiskalnymi
 2. bardziej rozbudowane i dokładniejsze możliwości zarządzania i nadzorowania przebiegiem zarówno sprzedaży, jak i dostaw
 3. dokładniejsze i pełniejsze nadzorowanie nad personelem
 4. możliwość monitorowania działalności firmy z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu za pośrednictwem komórki, czy tabletu
 5. o wiele łatwiejsza praca na samej kasie fiskalnej, gdyż coraz częściej standardowa klawiatura i mały wyświetlacz, jest zastępowane przez wysokiej jakości dotykowy ekran pracujący na aplikacji androidowej. Towar zaczyna być również przedstawiany w postaci graficznej, jak na rozbudowanych systemach POS.
 6. korzystanie z najnowszych osiągnięć technologicznych i programistycznych

 

sobota, 21 lipiec 2018 14:57

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna ?
Wybierz by zyskać, a nie stracić

 

10 NAJSKUTECZNIEJSZYCH porad, jak wybrać urządzenie fiskalne dostosowane do swoich potrzeb, finansów i oczekiwań.


Właściciel firmy rozpoczynający swoją działalność w segmencie handlu detalicznego w pewnym momencie staje przed dylematem zakupu urządzenia fiskalnego.

Ten moment jest bardzo ważny. Od poprawnie dokonanego wyboru uzależnione jest w przyszłości skuteczne prowadzenie sprzedaży detalicznej.

Jednakże nie jest to wszystko. Jeżeli nasz wybór będzie chybiony, to w prosty sposób zmarnujemy swoje własne pieniądze, a dodatkowo dodajemy sobie niepotrzebne problemy.

Z tego też powodu przed zakupem urządzenia fiskalnego, zalecam zapoznanie się z poniżej podanymi poradami, dzięki którym uważam, że trafnie dokonasz swojego wyboru i z całą pewnością będziesz zadowolony z zakupu.

Na początku przybliżymy w sposób przejrzysty kilka definicji urządzeń fiskalnych dostępnych na naszym rynku:

 

Kasy fiskalne - przeznaczone do ewidencjonowania sprzedaży detalicznej, pracujące w pełni samodzielnie, czy też w systemach kasowych. Współpracują z komputerem i programem magazynowym na zasadzie "off-line".


Przetłumaczmy to na przejrzysty język:

 1. Nie posiadamy dostępu do aktualnych stanów magazynowych
 2. Komunikacja kasy fiskalne (kasa) - komputer zawsze wykonywana jest na żądanie operatora ( należy przygotować kasę (kasy) i program w komputerze, aby zrealizować transmisję do kasy fiskalnej ( lub z kasy ).
 3. Na kasie fiskalnej sprzedawca ma możliwość sprzedaży większej ( czy też mniejszą) ilości konkretnego produktu ( pomylić towary - jednego sprzedać więcej, drugiego mniej), niż rzeczywiście  znajduje się go w magazynie
 4. Nieścisłości trzeba następnie korygować w programie

 

Drukarki fiskalne- przeznaczone są do ewidencjonowania sprzedaży detalicznej, pracują tylko i wyłącznie z programem i komputerem.

Ważne! Drukarki fiskalne nie pracują samodzielnie!. Współpracuje z komputerem na zasadzie "on-line".

Przetłumaczmy to na przejrzysty język:

 1. Sprzedaży dokonujemy poprzez program, drukarka fiskalna jedynie drukuje paragon dla klienta
  2. Urządzenie jedynie realizuje rejestrację sprzedaży w formie paragonu fiskalnego
  3. Dzięki sprzedaży poprzez program nasze stany magazynowe towarów są zawsze rzeczywiste
  4. Drukarka fiskalna nie posiada możliwości sprzedaży większej ilości niż jest na stanie, albo wprost przeciwnie mniej danego towaru, niż realnie pokazuje to stan magazynowy programu.

 

Ważna uwaga! Jeżeli w programie ustawimy parametr umożliwiający sprzedaż przy stanach magazynowych - ujemnych ( jeśli program udostępnia taką możliwość), wówczas możemy sprzedawać poniżej stanu magazynowego. Z tego też powodu taką opcję należy wykorzystywać bardzo rozważnie!

 

Wierzę, iż podane powyżej definicje w dokładny sposób zawężają już nasze poszukiwania.

 

 1. Dokonaj wyboru urządzenia fiskalnego, które rzeczywiście będziesz potrzebować! Dobry wybór dokładnie determinuje późniejsze nasze działania.

 

Jest to nadzwyczaj istotne, ponieważ Twoim zasadniczym zadaniem powinno być tylko i wyłącznie dbanie o firmę, jej rozwój i pomnażanie pieniędzy!

Im lepiej uprościsz sobie życie w firmie, tym więcej czasu poświęcisz na sprawy naprawdę istotne dla Twojej firmy! Wiesz, jaką działalność prowadzisz.

 

Dlatego tam, gdzie dokonujesz samodzielnej sprzedaży -  pomyśl o kasie fiskalnej.

Jednak, kiedy istotne jest dla Ciebie posiadać aktualne w każdej chwili stany magazynowe produktów, należy zainstalować drukarkę fiskalną.

 

Ważna uwaga! Pamiętaj urządzenie fiskalne powinno pracować minimum 3 lata! Dlaczego?


W wypadku ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów kupna kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalnej zakończysz prowadzenie swojej działalności ( czego Ci oczywiście w żadnym wypadku nie życzę ) przed upływem 3 lat od momentu zamontowania urządzenia fiskalnego, będzie konieczne ten odpis zwrócić do US!

 

 1. Najbardziej idealnie dokonany wybór urządzenia fiskalnego.

 

Rzeczywisty Sekret tkwi w prowadzonej przez Ciebie branży.

 1. Jeśli sprzedajesz lody, masz kiosk, mały sklepik spożywczy, sprzedajesz towary na targu, masz firmę transportową, posiadasz parking, itp., to jest to jednoznaczne z faktem, że urządzenie fiskalne będzie pracowało samodzielnie, czyli powinieneś wybrać i kupić w tym przypadku kasę fiskalną
 2. Jeżeli masz sklep z częściami elektronicznymi, samochodowymi, komputerowymi, hurtownię, sklep z farbami, ze sprzętem elektronicznym, mechanicznym, itp., dla zachowania płynnego prowadzenia stanów magazynowych w Twojej firmie śmiało możesz zakupić drukarkę fiskalną.
  Prawdą jest, iż w każdym przypadku mogą zaistnieć wyjątki, tzn. że w sklepie z częściami elektronicznymi widzimy kasę fiskalną, a w kiosku Ruch pracuje drukarka fiskalna. Są to indywidualne rozwiązania. Natomiast bardzo często wskazuję nam, że albo urządzenie nie spełnia naszych późniejszych oczekiwać, albo przerasta je.
  Odpowiedź na tak przedstawione zapytanie zawsze zawiera branża, w której działa Twoja firma.
 3. Pieniądze na zakup kasy fiskalnej wydaj mądrze.

 

Jeżeli posiadasz już pojęcie, jaki typ urządzenia fiskalnego potrzebujesz, to teraz czas zastanowić się nad marką i modelem urządzenia fiskalnego, które zakupisz.

Pamiętaj, że urządzenie markowe to większa pewność i o wiele mniejsza awaryjność! Dlaczego?

 1. Są wykonane z firmowych i bardzo sumiennie przetestowanych komponentów
 2. Są nad wyraz wytrzymałe, a co z tego wynika, dużo mniej awaryjne
 3. Posiadasz gwarancję, iż w przypadku awarii urządzenie będzie naprawione, dlatego że Producenci markowych urządzeń gwarantują dostępność części zamiennych u swoich partnerów, czy też w serwisie centralnym.
  Szczegółowy model danej marki (odpowiedni do Twoich potrzeb) doradzi Ci z pewnością pracownik firmy, która prowadzi sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych.
 4. Promocje!

 

Uwielbiam to słowo! Jest obietnicą czegoś, co jak każdy bardzo lubię, niższych cen (ale nie zawsze niższa cena znaczy dobrą jakość)!

Poszukaj promocji markowych kas, czy też drukarek fiskalnych.

W internecie po wprowadzeniu słów "kasy fiskalne", czy też "drukarki fiskalne" ujrzysz potężna listę odwołującą się do wprowadzonych przez ciebie słów kluczowych. Spośród nich bez problemu znajdziesz oferty  firm, które zajmują się sprzedażą urządzeń fiskalnych. Wiele takich firm w swojej ofercie posiada markowe urządzenia fiskalne. I co najważniejsze wiele z nich oferuje potencjalnym klientom różnego rodzaju promocje.

Ważna uwaga! Nie dokonuj zakupu w pierwszej firmie, na jaką trafiłeś i z której ofertą się zapoznałeś. Pamiętaj!
Wszelkie oferty należy porównać. Porównaj oferty przynajmniej kilku firmach. Jedynie wtedy możesz być pewny, że wybór, którego dokonasz będzie najlepszy.

Najpierw z kilku (kilkunastu) firm wyselekcjonuj minimum 3 (te najlepsze)!

Szczegółowo porównaj ich Promocje.

Ważna uwaga! Promocja promocji nie jest równa.


Sprawdź dokładnie, czy promocja nie zawiera jakiś dodatkowych kosztów, które musiałbyś ponieść.
Uczciwa firma udostępnia wszelkie koszty na stronie. W wypadku kiedy jest to tylko strona informacyjna, nie sklep, to wówczas podczas wstępnej rozmowy telefonicznej, od razu od razu powinni poinformować o wszystkich kosztach połączonych z zakupem u nich urządzenia fiskalnego.

Jeśli jednak wyczujesz, iż jakieś fakty są przed Tobą ukrywane Uciekaj!. Jest wówczas pewne, że będą chcieli na Tobie zarobić ile się tylko da!

W końcu wybierz tę jedną, która według Ciebie będzie najlepsza (ale zawsze zostaw sobie w rezerwie jeszcze przynajmniej jedną firmę)!

 1. Bardzo uważnie sprawdź firmę, w której kupisz kasę, czy też drukarkę fiskalną
 2. czy firma ma stałą siedzibę ( nie w domu - to firma krzaki!! ), czyli czy można kupić stacjonarnie?
 3. czy poza kontaktem na telefon komórkowy posiada też przynajmniej 1 telefon stacjonarny?
 4. Jak długo firma istnieje na polskim rynku i ile czasu prowadzi sprzedaż i serwis urządzeń fiskalnych?
 5. Czy urządzenia fiskalne, są ich podstawową ( a może jedyna ) działalnością, czy może posiadają ich więcej (wiadomo, że im większe rozdrobnienie prowadzonych działalności, tym słabsi specjaliści w danej dziedzinie - za wyjątkiem urządzeń powiązanych z urządzeniami fiskalnymi)? Unikaj jak ognia firm, które oferują wszystko, a jako dodatek mają kasy fiskalne. Jeśli oczywiście zamierzasz w przyszłości spać spokojnie.
 6. Profesjonalna firma daje dostęp klientom do opinii o sobie! Wręcz się ich nie boi! Jeśli zauważysz na ich stronie www dział z opiniami  powinieneś zacząć od ich sprawdzenia. Będziesz wtedy o wiele więcej wiedział o takiej firmie. Jednak pod żadnym pozorem nie ufaj w ciemno takim opiniom. Różnie to bywa. Przedzwoń i poproś o udostępnienie danych kontaktowych do minimum 3 różnych klientów, do których chciałbyś przedzwonić i uzyskać opinię o firmie, w której masz zamiar dokonać zakupu urządzenie fiskalne.

 

Ważna uwaga! Jeżeli czas oczekiwania na te dane będzie dłuższy niż 60 do 90 minut ( wiadomo, że trochę czasu potrwa przygotowanie ich dla Ciebie ), powinieneś zdawać w tym momencie sobie sprawę, że firma już na początku ma zamiar Cię oszukać. Uciekaj!

 1. Jeżeli masz taką możliwość, to sam sprawdź naocznie siedzibę firmy. Lustracja bardzo dużo Ci powie o takiej firmie.
 2. Rozmowa z Tobą od początku powinna być rzeczowa, fachowa i konkretna ( no i oczywiście miła - przecież jesteś Klientem ). Jeśli czujesz nosem wodolejstwo, puste slogany, lanie wody, itp. - Uciekaj! Żadni z nich specjaliści!

Jeszcze jedna szczególnie istotna uwaga - w żadnym wypadku nie rób zakupu urządzenia w firmie, która prowadzi jedynie sprzedaż, natomiast nie udostępnia serwisu. Firma ta zainteresowana jest tylko i wyłącznie zarobieniem na Tobie pieniędzy, a potem sam się martw, co dalej! Obieca Ci złote góry, które zamienią się w piryt (fałszywe złoto), na którym wiadomo - tylko się traci!

Profesjonalny i rzetelny sprzedawca zawsze w swojej ofercie posiada usługi serwisowe. Możesz z nich nie skorzystać, wybrać inny serwis (tak- oczywiście, że posiadasz takie prawo), ale powinien to być tylko i wyłącznie w takim przypadku Twój wybór!

 

 1. Bądź myśliwym, zapoluj!

 

Właśnie tak! W gąszczu ofert, które są obecnie na polskim rynku musisz wyszukać te najlepsze. Ty musisz zapolować! Odsiać ziarna od plew. A uwierz mi, takich firm "krzaki" jest wiele. Musisz wybrać najlepszą dla Ciebie firmę, w której kupisz kasę, czy drukarkę fiskalną. I wybrać najlepsze dla Ciebie urządzenie fiskalne. Z tego zakupu musisz być w pełni zadowolony. To urządzenie musi spełnić większość Twoich założeń
( większość, bo nie ma nic idealnego).

 

 1. Wykorzystaj w pełni, to co za darmo daje Ci Ministerstwo Finansów

 

Jest to bardzo istotny element zakupu kasy, czy też drukarki fiskalnej. Jeżeli jest to Twój pierwszy zakup, to przysługuje Ci pewien zwrot pieniędzy, które wydałeś na kupno urządzenia fiskalnego. Obecnie jest to 90% wartości netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł.
Ważna uwaga! Pamiętaj jednak, że odpis przysługuje tylko i wyłącznie przy pierwszej instalacji urządzeń fiskalnych!
I gdy spełnisz określone warunki.

Co tak naprawdę znaczy dla Ciebie ten odpis?

Jeśli kupujesz kasę fiskalną, której koszt zakupu brutto nie przekroczy 1000 zł, wówczas będziesz mógł odliczyć pełne 90% wartości netto kasy. Jest to obecnie coś fenomenalnego!

Kiedy Urząd Skarbowy zwraca nam takie pieniądze? Nigdy! Raczej zabiera. Sprawa dużo gorzej wygląda przy droższych urządzeniach ( drukarkach fiskalnych, systemowych kasach fiskalnych). Wówczas możesz liczyć jedynie na 700 zł zwrotu. Ale zawsze jest to 700 zł! O tym też należy pamiętać!

Jeżeli jesteś dodatkowo VAT-owcem, to odliczasz sobie jeszcze VAT. Jest to 23% wartości brutto urządzenia. Teraz to już są konkretniejsze pieniądze.

Jest jeszcze jeden malutki szczegół. Jako, że nie jest to urządzenie, które wymaga amortyzacji, masz jeszcze prawo do potraktowania takiego urządzenia, jako jednorazowy koszt! To dodatkowo 18%!

Teraz weź sobie kalkulator do ręki i policz, ile wydasz na kasę fiskalną, czy też drukarkę, a ile będziesz mógł odliczyć ( inaczej mówiąc, ile będziesz miał zwrócone).

Zrób sobie taką kalkulację z urządzeniem do 1000 zł brutto, do 1500 i do 2000.

Zobacz sam, co się dzieje, jeśli kasa fiskalna, nie przekracza kwoty 1000 zł brutto (drukarki fiskalne są z natury już droższe) i masz prawo skorzystać ze wszystkich warunków, które wymieniłem powyżej.

To, co zobaczysz może być nierealne. Ale jest prawdziwe! To jest dopiero prawdziwy raj!

Ważna uwaga! Urząd Skarbowy te pieniądze bez żadnego problemu Ci zwraca! Bez żadnych kontroli! Czyż to nieidealne rozwiązanie?

 

 1. Chcesz Zwrot ? Sam dopilnuj warunków!

 

Teraz przejdźmy do warunków, których musisz bezwzględnie dopełnić, aby skorzystać z tak fantastycznego odpisu. Nie jest to coś skomplikowanego, ale jeśli tego nie dopilnujesz ( pamiętaj to są Twoje pieniądze), to odpis przepadnie.

 • Po pierwsze i najważniejsze. Musisz poinformować właściwy Tobie Urząd Skarbowy o tym, że będziesz posiadał urządzenie fiskalne. Inaczej mówiąc piszesz do Urzędu Skarbowego pismo, w którym informujesz, iż od danego dnia będziesz miał kasę fiskalną , czy też drukarkę (jest to data zawiadamiająca US, że od tego dnia możesz już wystawiać paragony klientom detalicznym). Podajesz w tym piśmie jeszcze ilość stanowisk sprzedaży ( znaczy to, ile urządzeń zamierzasz zainstalować w swojej firmie) oraz dokładnie miejsca instalacji, tzn., podasz miejsca, gdzie będą znajdowały się Twoje kasy fiskalne ( kasa) lub drukarki fiskalne (drukarka). I takie pismo należy złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej dzień przed datą, którą podałeś w tym piśmie.
 • Po drugie. Firma, która Ci to urządzenie fiskalne wdraża i fiskalizuje ma obowiązek uaktywnić moduł fiskalny nie później niż w dniu, w którym ma ono być fiskalne (punkt a), przed pierwszą sprzedażą dokonaną na rzecz klienta detalicznego!

Ważna uwaga! Firma może nie przeprowadzić fiskalizacji, jeśli nie zapłaciłeś za urządzenie. Mają do tego pełne prawo.

 

 • Po trzecie. Zarówno Ty, jak i firma, która uaktywniła Ci moduł fiskalny macie obowiązek złożyć do właściwego Tobie Urzędu Skarbowego dokumenty pofiskalne ( podające szczegółowe dane o Tobie, jako podatniku i o urządzeniu, które masz u siebie już fiskalne). Dokumenty takie należy złożyć do 7 dni od daty uaktywnienia modułu fiskalnego
  przez serwis.

 

Ważna uwaga! Nie mylić z datą wpisaną we wcześniejszym piśmie punkt a - te daty mogą być różne!

 

 1. Inwestycja na długie lata

 

Urządzenie fiskalne, które kupujesz jest prawdziwą inwestycją. To urządzenie musi u Ciebie pracować minimum 3 lata! Tak mówi prawo. Inaczej będziesz musiał zwrócić odpis, który uzyskałeś w związku z zakupem kasy fiskalne, czy też drukarki ( cóż, zakładam, że otwierając działalność chcesz ją prowadzić, jak najdłuższy okres czasu). Jeśli kupisz markowe urządzenie fiskalne masz jednocześnie pewność, że będzie się psuło bardzo mało. Od razu bądźmy realistami! Nie ma rzeczy, które się nie psują. Ważne jednak, by awarie było znikome! Wiadomo, koszty napraw to nie parę złotych, często jest to kilkaset złotych minimum.

Dlatego dobry wybór urządzenia i firmy, w której zakupisz kasę, czy drukarkę fiskalną, to jest Twoja inwestycja na
długie lata.

 

 1. Rozwijaj swoją firmę i pomnażaj swoje pieniądze!

 

Dokładnie! Ty powinieneś zajmować się  tylko i wyłącznie swoją firmą. Bieżącymi tematami. Planowaniem dalszego rozwoju swojej firmy. Wprowadzaniem swoich planów w życie. Przecież zaczynając działalność gospodarczą z pewnością miałeś jakieś plany, czy też marzenia. To na bazie tych marzeń otworzyłeś swoją firmę! Dlatego podczas prowadzenia i zarządzania firmą, coś takiego, jak kasy fiskalna, czy drukarki powinno zajmować, jak najmniej Twojego bezcennego czasu (najlepiej wcale)! Jeśli już na początku dokonasz w pełni właściwego wyboru, to rzeczywiście tak będzie. Wiadomo, że materialnym efektem dobrze prowadzonej i prosperującej firmy są pieniądze. Pieniądze, które zapewnią Ci spokój, stabilność, lepsze perspektywy i wszystko co sobie w związku z posiadaniem większej ilości gotówki możesz wymarzyć. Nie mając na głowie dodatkowych problemów ( w tym wypadku z urządzeniami fiskalnymi) możesz swobodnie pomnażać swoje środki finansowe.

 

ŻYCZĘ CI WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W PROWADZONEJ PRZEZ CIEBIE FIRMIE.

 

 

piątek, 20 lipiec 2018 13:59

Producenci kas fiskalnych kontra dystrybutorzy

Producenci kas fiskalnych kontra dystrybutorzy

 

W Polsce kasy fiskalne i drukarki fiskalne są rozprowadzane przez Producentów i Dystrybutorów.

Producenci urządzeń fiskalnych od początku do końca projektują, konstruują, testują i sprzedają kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne. Producent może również posiadać w Polsce swoje przedstawicielstwo, gdzie wprowadza swoje urządzenia zgodnie z obowiązującym prawem. Natomiast zakłady produkcyjne zazwyczaj ma umiejscowione w innym kraju.

Dystrybutorzy oferują już gotowe kasy fiskalne lub drukarki fiskalne z reguły wyprodukowane przez zagraniczną firmę - producenta.

 

Jakie to ma znaczenie dla klienta końcowego?

 

Z pozoru żadne. Jednakże, jeśli się głębiej przyjrzymy temu tematowi, to z pewnością zauważymy różnice.

 

Producent jest w stanie zaoferować o wiele bardziej stabilne zaplecze serwisowo-techniczne, niż dystrybutor. Jednocześnie jest w stanie lepiej zagwarantować dostępność wszelkich komponentów koniecznych do serwisowania oferowanych przez siebie urządzeń fiskalnych. Dodatkowo jest w stanie w krótkim czasie dostosować linie produkcyjne do zaistniałych zmian. Wszelkie modernizacje Producent krajowy przeprowadza na miejscu w Polsce. W wypadku testów nowych produktów jest w stanie w krótkim czasie przetestować każdą wersję nowego, czy też zmodernizowanego produktu. Nawet w wypadku posiadania zaplecza produkcyjnego w innym kraju, również jest w stanie w bardzo krótkim czasie dokonywać wszelkich zmian w strukturze urządzeń, czy też w oprogramowaniu urządzenia. Tak naprawdę bez względu na umiejscowienie producent ma o wiele większe możliwości operacyjne w stosunku do dystrybutora.

 

Jak nadmieniłem dystrybutor oferuje gotowe urządzenie fiskalne innego producenta. W związku z czym w pełni jest uzależniony od polityki handlowej realizowanej przez producenta. Każda zmiana wymaga zatwierdzenia ze strony organów decydujących u producenta. Przyczynia się to do o wiele mniejszej elastyczności i szybkiego reagowania na potrzeby rynku, czy też w wypadku zaistnienia określonych problemów.

 

Natomiast jeśli chodzi o polskie prawo fiskalne zarówno producenci, jak i dystrybutorzy dostają takie same warunki i kryteria do zrealizowania. W przeszłości polski producent posiadał większe ulgi i jego produkty były bardziej promowane przez Państwo. Obecnie wszyscy dostają takie same warunki i są tak samo traktowani.

 

Producenci urządzeń fiskalnych w Polsce:

 1. Novitus – obecnie grupa kapitałowa Comp S.A.
 2. Elzab - obecnie grupa kapitałowa Comp S.A.
 3. Posnet
 4. Aclas
 5. Datecs
 6. Emar

 

Dystrybutorzy kas i drukarek fiskalnych w Polsce:

 1. Torell
 2. Incotex
 3. Edata

 

środa, 06 czerwiec 2018 18:43

Zwrot ulgi za zakup kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej

Zwrot ulgi przysługującej przedsiębiorcy w momencie zakupu kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej

 

 

Przedsiębiorcy, którzy zostają zobowiązani zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów do zainstalowania kasy fiskalnej do prowadzenia sprzedaży detalicznej (na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych), czy też tacy, którzy instalują kasy fiskalne lub drukarki fiskalne bez takiego zobowiązania mogą liczyć na zwrot pewnej kwoty z tego tytułu.

 

W tym miejscu pragnę przybliżyć zasady uzyskania takiego zwrotu.

Każdy przedsiębiorca, który zacznie rejestrację poprzez kasy fiskalne lub drukarki fiskalne posiada prawo do zwrotu określonej kwoty w wypadku dopełnienia określonych formalności. Zapisane to zostało w ustawie o podatku od towarów i usług.

W myśl tych zapisów przedsiębiorcy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie poprzez kasy fiskalne w obligatoryjnych dla nich terminach mają prawo odliczenia od tego podatku wartość kwoty, którą wydali na kupienie każdej z kas fiskalnych zgłoszonych na dzień zaistnienia zobowiązania w wysokości 90% wartości netto takiej kasy. Natomiast nie więcej, niż 700 zł.

 

W celu uzyskania takiej wartości zwrotu przedsiębiorca musi spełnić poniższe warunki:

 1. Powiadomić właściwy sobie Urząd Skarbowy nie później, niż dzień przed fizyczną aktywacją modułu fiskalnego jego kasy fiskalnej stosownym wnioskiem, w którym należy podać liczbę instalowanych urządzeń fiskalnych, adres ich użytkowania
  i datę rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży detalicznej.
 2. Uaktywnić moduł fiskalny (zafiskalizować kasę fiskalną), nie później niż przed pierwszą sprzedażą do klienta detalicznego.
 3. Złożyć w terminie do 7 dni od daty aktywacji modułu fiskalnego jego urządzenia fiskalnego do właściwego sobie Urzędu Skarbowego tzw. dokumenty pofiskalne,
  w których znajdują się wszystkie dane jego jako podatnika, oraz dane jego kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej, łącznie z miejscem, gdzie takie urządzenie będzie się znajdowało. Takie dokumenty musi również złożyć serwis, który będzie przedsiębiorcy aktywować moduł fiskalny.
 4. Urzędy wymagają również potwierdzenia zapłaty za zakupione urządzenie fiskalne

 

Reguły te zostały precyzyjnie określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w temacie odliczenia i zwroty pieniędzy wydanych na zakup kasy fiskalnej.

Natomiast istotnym aspektem jest, że przedsiębiorcy, którzy montują tylko jedno urządzenie fiskalne mogą to zrobić na formularzu związanym z miejscem instalacji, w przypadku, kiedy został on złożony do właściwego Urzędu Skarbowego w obligatoryjnym terminie. Nie posiadają oni zobowiązania do przedkładania oddzielnego zawiadomienia.

 

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż inaczej przebiega zwrot za kasę fiskalną dla podatników będących VAT-owcami, a inaczej dla nie będących VAT-owcami.

 

W wypadku przedsiębiorców, którzy są VAT-owcami wygląda to w następujący sposób.

 

Posiadają oni sposobność odliczenia zwrotu za zakupienie urządzenia fiskalnego nie wcześniej jednak, aniżeli w deklaracji VAT za okres, w którym zaczęli prowadzić rejestrację sprzedaży detalicznej poprzez kasy fiskalne lub drukarki fiskalne.

Ważnym elementem w tym wypadku jest także wartość, którą możemy odliczyć w deklaracji.

Jeżeli:

 1. wartość podatku, który należy wpłacić do US jest równa czy też większa od przysługującej nam wartości zwrotu za kupienie urządzenia fiskalnego, wówczas przedsiębiorca ma prawo jednorazowo odliczyć pełną kwotę w jednej deklaracji,
 2. wartość podatku, który należy wpłacić do US jest mniejsza niż przysługujący nam zwrot za kupienie urządzenia fiskalnego – przedsiębiorca ma prawo odliczyć jedynie kwotę zwrotu do wartości podatku podlegającego wpłacie do US, pozostałą cześć ulgi może odliczyć w następnych deklaracjach,
 3. u przedsiębiorcy zaistniała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym – wówczas przedsiębiorca ma prawo ubiegać się w danej deklaracji VAT o przesłanie na konto bankowe zwrotu za zakuh5kasy fiskalnej w wysokości :

 4. równowartości 25% wartości przysługującej do zwrotu, natomiast nie więcej, niż 175 zł, w sytuacji, kiedy przedsiębiorca rozlicza się z VATu miesięcznie,

 5. równowartości 50% wartości przysługującej do zwrotu, natomiast nie więcej, niż 350 zł, przy rozliczeniach kwartalnych.

 

Uwaga! Przedsiębiorca, który realizuje usługi taksówek osobowych i który rozlicza się na podstawie ryczałtu 3%, ma prawo odliczyć w danym okresie rozliczeniowym tylko taką wartość ulgi związanej z zakupem kasy fiskalnej, jaka przypadałaby do wpłaty do US.

 

W wypadku przedsiębiorców, którzy nie są VAT-owcami wygląda to w następujący sposób.

W celu otrzymania ulgi dotyczącej kupna kasy fiskalnej zobligowani są do złożenia wniosku do właściwego sobie Urzędu Skarbowego. W ww. wniosku, jak również dołączonych załącznikach w zgodzie z § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących powinny się znajdować:

 1. imię i nazwisko lub nazwa podatnika,
 2. dane adresowe,
 3. numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Wymagane przez Ministerstwo Finansów załączniki:

 1. dane określające imię i nazwisko, czy też nazwę firmy, która będzie serwisować kasę fiskalną przedsiębiorcy i która ufiskalniła jego kasę fiskalną,
 2. oryginał faktury, która potwierdzi kupno kasy fiskalnej oraz potwierdzenie zapłaty całej należności za urządzenia,
 3. numer rachunku bankowego przedsiębiorcy, na który ma zostać przelana wartość ulgi dotyczącej się kupionego przez przedsiębiorcę urządzenia fiskalnego.

UWAGA! Przedsiębiorca, który realizuje usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi składany wniosek o zwrot za zakup kas fiskalnych musi uzupełnić danymi:

 1. numerem licencji na realizowanie transportu drogowego taksówką,
 2. numerem rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zamontowano kasę fiskalną,
 3. fotokopię świadectwa ponownie wykonanej taksometru, który będzie pracować z kasą fiskalną o zastosowaniu specjalnym służącą do rejestrowania sprzedaży przy wykonywaniu powyższych usług, w tym także zintegrowanego w jednej obudowie
  z kasą.

 

środa, 26 styczeń 2022 12:51

Tarcza antyinflacyjna - obniżenie stawek VAT od 1 lutego 2022 r

Tarcza antyinflacyjna - obniżenie stawek VAT
od 1 lutego 2022 r

 

Stawki VAT niższe od 1 lutego 2022 r.

11 stycznia br. opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Tarcza Antyinflacyjna 2.0.

Zgodnie z zapowiedziami Rządu projekt przewiduje czasową obniżkę stawek VAT dla niektórych kategorii towarów. Przede wszystkim, towary objęte dziś 5% stawką, wymienione w Załączniku nr 10 do ustawy o VAT, będą miały stawkę 0%.

 

Zmiany dotyczyć będą podstawowych produktów spożywczych, w tym mięsa, wyrobów mleczarskich, pieczywa.

 

Do tej wysokości obniżona zostanie stawka także na ziemię ogrodniczą, gaz ziemny, nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw).

 

Pozostałe zmiany obejmują obniżenie do 5% stawki VAT na energię elektryczną i cieplną, a także objęcie 8% stawką paliw takich jak olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzyna silnikowa, gaz skroplony LPG.

 

W poniższej tabeli  zestawienie omówionych propozycji zmian z podziałem na planowane stawki.

PRODUKTY, DLA KTÓRYCH STAWKA VAT MA ZOSTAĆ OBNIŻONA OD 1 LUTEGO 2022 R. do 31 lipca 2022 r.

1.        Produkty, dla których stawka zostanie obniżona do 0%

1a) Wymienione w pozycji 1-18 Załącznika nr 10 do ustawy o VAT

Poz. Załącznika 10

CN

Nazwa towaru

CN

Towary spożywcze

1

02

Mięso i podroby jadalne

2

ex 03

Ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne - z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 - CN 0308

3

04

Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone

4

0504 00 00

Jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich), całe i w kawałkach, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone

5

07

Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy, jadalne

6

08

Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów

7

10

Zboża

8

11

Produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny

9

ex 12

Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza - wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi

10

ex 15

Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego - wyłącznie jadalne

11

ex 16

Przetwory z mięsa, ryb, skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, lub z owadów - z wyłączeniem:

1) kawioru oraz namiastek kawioru objętych CN 1604,

2) przetworów z homarów i ośmiornic oraz z innych towarów objętych CN 1603 00 i CN 1605

12

19

Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; pieczywa cukiernicze

13

ex 20

Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części

roślin - z wyłączeniem produktów o rzeczywistej masowej mocy alkoholu powyżej 1,2%

14

2104

Zupy i buliony i preparaty do nich; złożone przetwory spożywcze, homogenizowane

15

2105 00

Lody i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao

16

ex 2106

Tłuszcze złożone z produktów roślinnych lub zwierzęcych (miksy), wyroby seropodobne (analogi serów) oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

17

ex 2202

Wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych, z orzechów i warzywnych, objętych pozycją CN 2009 - wyłącznie produkty:

1) jogurty, maślanki, kefiry, mleko nieobjęte działem CN 04 - z wyłączeniem produktów zawierających kawę oraz jej ekstrakty, esencje lub koncentraty,

2) napoje bezalkoholowe, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego,

3) preparaty do początkowego żywienia niemowląt, w tym mleko początkowe, preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne, mleko i mleko modyfikowane dla dzieci, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,

4) niezawierające produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404 lub tłuszczu uzyskanego z produktów objętych pozycjami od CN 0401 do CN 0404:

a) napoje na bazie soi o zawartości białka 2,8% masy lub większej (CN 2202 99 11),

b) napoje na bazie soi o zawartości białka mniejszej niż 2,8% masy; napoje na bazie orzechów objętych działem CN 08, zbóż objętych działem CN 10 lub nasion objętych działem CN 12 (CN 2202 99 15)

18

bez względu na CN

Dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia

1b) Pozostałe

1)

Nawozy i środki ochrony roślin, zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej

2)

Ziemia ogrodnicza

3)

Gaz ziemny (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00)

4)

Środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoży do upraw, innych niż ziemia ogrodnicza, z wyłączeniem podłoży mineralnych, o których mowa w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2021 r. poz. 76 i 1069)

2.        Towary, dla których stawka zostanie obniżona do 5%

1)

energia elektryczna (CN 2716 00 00)

2)

energia cieplna

3.        Towary, dla których stawka zostanie obniżona do 8%

1)

benzyny silnikowe (CN 2710 12 45 lub 2710 12 49) oraz wyroby powstałe ze zmieszania tych benzyn z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach

2)

oleje napędowe (CN 2710 19 43 i 2710 20 11) oraz wyroby powstałe ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach

3)

biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, spełniające wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczone do napędu silników spalinowych – bez względu na kod CN

4)

przeznaczone do napędu silników spalinowych gazu ziemnego (mokrego) i pozostałe węglowodory gazowe (CN 2711, z wyłączeniem CN 2711 11 00 i 2711 21 00) oraz gazowe węglowodory alifatyczne objęte pozycją CN 2901, skroplone

DODATKOWE OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCÓW

Zgodnie z nowelizacją przewidziane jest także nałożenie na przedsiębiorców prowadzących sklepy obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej informacji o obniżeniu stawek podatku VAT na wskazane towary.

Dodatkowo, sprzedawcy gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej będą mieli obowiązek przekazywania nabywcy tych towarów informacji o obniżonych stawkach podatku:

 1. przez każdorazowe dołączenie tej informacji do faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za te towary, albo
 2. oddzielnie, w przypadku gdy faktura lub inny dokument, z którego wynika zapłata należności za te towary, zostaną wysłane później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Wzory tych informacji mają być udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie ministerstwa finansów.

Omawiane zmiany mają wejść w życie od 1 lutego 2022 r. i mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

 

 

środa, 29 grudzień 2021 14:35

Sprzedaż na kasie Novitus Next

sobota, 11 grudzień 2021 09:21

NOWY ŁAD – obowiązki dla użytkowników kas fiskalnych

Nowy ład - obowiązki dla użytkowników kas fiskalnych

NOWY ŁAD – obowiązki dla użytkowników kas fiskalnych

16 listopada 2021 roku

Prezydent podpisał Ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – zwaną potocznie Polskim Ładem.

23 listopada 2021 roku

Opublikowanie ustawy w Dzienniku Ustaw.  

Zapisy ustawy w większości wchodzą w życie 1 stycznia 2022 roku, niektóre zapisy z dniem następującym po opublikowaniu, a niektóre jeszcze w innych, wskazanych w ustawie terminach np. 1 lipiec 2022r

Z Ustawy dla użytkowników kas fiskalnych wynikają dwa obowiązki

 

I. Pierwszy obowiązek wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku

 

Obowiązek przyjmowania zapłaty za towary czy usługi „instrumentem płatniczym”, czyli formą elektroniczną zapłaty przez wszystkich przedsiębiorców stosujących kasy fiskalne. 

 

 „Art. 19a. 1. Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1907 i 1814)”

Instrument płatniczy” – zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego

Wymóg może być realizowany poprzez zapewnienie przyjmowania płatności min:

 1. Terminal płatniczy – (kartą płatniczą)
 2. Przelew elektroniczny
 3. Blik
 4. Płatności mobilne

 

 

Z obowiązku zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy nie muszą stosować kas fiskalnych.

 1. „Przepisu ust. 1 nie stosuje się do przedsiębiorcy, który nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.10)).”

II. Drugi obowiązek– zgodnie z Art. 89. 3. ustawy – wchodzi w życie, 1 lipca 2022 roku.

Jeśli przedsiębiorca stosuje kasy online a do płatności „instrumentem płatniczym” wykorzystuje terminal płatniczy, to ma obowiązek łączenia terminala z kasą online.

„3. Przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy.”

 

Powyższy obowiązek nie dotyczy użytkowników drukarek fiskalnych online

 

Za nieprzestrzeganie drugiego obowiązku grozi przedsiębiorcy kara 5000zł

 

W przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi, o którym mowa w art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, nie zapewnia współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, nakłada na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5000 zł.”

wtorek, 06 październik 2020 14:49

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

DZIENNIK USTAW


RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 18 czerwca 2020 r.

Poz. 1059

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1)

z dnia 10 czerwca 2020 r.

w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii

 

Na podstawie art. 145b ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106   i 568) zarządza się, co następuje:

niedziela, 04 październik 2020 09:20

Rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

DZIENNIK USTAW

 

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

Warszawa, dnia 30 maja 2020 r.

Poz. 965

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1)

z dnia 29 maja 2020 r.

 

w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

 

Na podstawie art. 111b ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) zarządza się, co następuje:

§1. Kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników w odniesieniu do następujących czynności:

sobota, 03 październik 2020 21:05

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania

DZIENNIK USTAW

 

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

Warszawa, dnia 29 maja 2020 r.

Poz. 957

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW 1)

z dnia 26 maja 2020 r.

 

w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania2)

 

Na podstawie art. 111b ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 i 568) zarządza się, co następuje:

Copyright © 2007-2023 Kasy i drukarki fiskalne, sprzedaż, serwis, obsługa. All rights reserved.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się do swojego konta