Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Poradnik fiskalny»Kasy fiskalne dla karty podatkowej, ale nie dla korepetycji

Kasy fiskalne dla karty podatkowej, ale nie dla korepetycji

Napisał  wtorek, 21 luty 2012 14:10

Kasy fiskalne dla karty podatkowej, ale nie dla korepetycji

Płatnicy karty podatkowej nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji. Jednak posiadają zobowiązanie rejestrowania obrotów przez kasy fiskalne. Jednakże od tej reguły istnieją wyjątki.

Do  redakcji zgłosiło się parę osób z zapytaniem, czy udzielając korepetycji, mają obowiązek rejestrowania przez kasy fiskalne. Zapytanie wzięło się z fakty, iż podatek dochodowy opłacają w formie karty podatkowej (udzielanie lekcji na godziny).

W związku z czym ta forma płacenia podatku zwalnia z zobowiązania prowadzenia rejestru i ustalania dochodu. Podatek płaci się w stałej wysokości ustalonej przez naczelnika urzędu skarbowego w decyzji. Nie ma obowiązku rejestrowania przychodów. Stąd przy opłacaniu karty największy problem pojawia się przy ustalaniu wysokości obrotów, od których zależy stosowanie kasy.

- Udzielam korepetycji. Płacę kartę podatkową. Nie prowadzę ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ani rejestru VAT. Skąd mam wiedzieć, że powinienem używać kasy - pyta pan Janusz z Wrocławia.

Przepisy mówią jasno, iż brak zobowiązań ewidencyjnych w podatku dochodowym nie ma żadnego wpływu na obowiązek ewidencji sprzedaży dla VAT. W rezultacie podatnicy karty po przekroczeniu obrotów w wysokości 20 tys. zł lub 40 tys. zł winni użytkować kasy fiskalne. Pewne rodzaje działalności zwolniono jednakże z tego obowiązku bez względu na to, jak duże osiągają obroty. Dotyczy to m.in. korepetytorów.

kiedy kasy fiskalne
Wybór opodatkowania

Jeśli korepetycje udzielane są w celach zarobkowych, korepetytor ma obowiązek zarejestrować działalność gospodarczą i płacić podatki ? dochodowy i VAT. Joanna Skibicka, konsultant podatkowy w Stone & Feather Tax Advisory, przypomina, że w zakresie podatku dochodowego może wybrać jedną z trzech form opodatkowania: zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.

- Najprostszym sposobem rozliczenia jest karta podatkowa, ponieważ nie wymaga prowadzenia ksiąg, składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek - potwierdza Joanna Skibicka.

Jest to korzystna forma opodatkowania zwłaszcza dla podatników aktywnych biznesowo na niedużą skalę. Jednak - jak podkreśla Andrzej Pośniak, ekspert w CMS Cameron McKenna - podatkowe rozliczenie korepetycji, kwalifikowanych w PKWiU w grupowaniu 85.59.19.0 - usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych?, budzi kontrowersje.

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

drukarki fiskalne

drukarka fiskalna

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:31