Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Prawo fiskalne jest dla ludzi»W Polsce wolno przybywa kas fiskalnych

W Polsce wolno przybywa kas fiskalnych

Napisał  poniedziałek, 27 czerwiec 2011 13:50

W Polsce wolno przybywa kas fiskalnych

W 2011 roku liczba kas fiskalnych zgłoszonych pozostaje na stałym poziomie. Nowych płatników zkłosiło się w urzędach skarbowych tylko ponad 40 tys. W ciągu ostatniego miesiąca przybyło jedynie kilka procent nowych zgłoszeń.

Z początkiem maja poinformowaliśmy na łamach ?DGP?, iż do urzędów skarbowych w okresie od 1 stycznia do 1 maja 2011 r. wpłynęło 37,9 tys. zgłoszeń od podatników dotyczących 49,9 tys. kas fiskalnych. Natomiast miesiąc później, czyli według stanu na początek czerwca, w statystyce niewiele się zmieniło. Jedynie kilka procent więcej podatników złożyło kolejne zgłoszenia o kasach.
Należy w tym momencie przypomnieć, że kasy fiskalne w prowadzonej działalności gospodarczej muszą od początku maja 2011 roku stosować m.in. lekarze, prawnicy, rzeczoznawcy, osoby świadczące usługi pogrzebowe. Ministerstwo Finansów w swoich wyliczeniach podawało, że nowe obowiązki obejmą grupę 150 tys. podatników, którzy kupią 300 tys. urządzeń. Realna statystyka, jak na razie okazuje się nieco inna.
Prawdą jest, iż nasze sondy przeprowadzone w izbach skarbowych nie odzwierciedlają danych ostatecznych. Część zgłoszeń dotyczących kas wysłanych do fiskusa mogła jeszcze nie dojść, bo np. podatnicy skorzystali z usług poczty. Dodatkowo podatnicy zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży poprzez kasy fiskalne w prowadzonej firmie, mogli jeszcze nie przekroczyć limitu obrotów, od którego zależy moment instalacji kasy. W tym momencie przypominamy, że dla podatników kontynuujących działalność gospodarczą kasę trzeba stosować, gdy obroty przekroczą 40 tys. zł. Natomiast u osób rozpoczynających prowadzenie biznesu limit ten wynosi 20 tys. zł.

Jak wyglądają prowadzone statystyki?

Bieżące dane z izb skarbowych w Polsce są zbliżone. Powoli wzrasta liczba zgłoszeń o kasach.
Na przykład do 3 czerwca w woj. kujawsko-pomorskim obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas rejestrujących zgłosiło 3830 podatników, którzy zarejestrowali 5152 kasy fiskalne.
- Liczba ta zwiększyła się w stosunku do danych zbieranych na 30 kwietnia - stwierdza Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Bartosz Górczyński z Izby Skarbowej w Poznaniu zauważa, że liczba kas fiskalnych nieznacznie się zwiększyła. W większości przypadków spowodowane jest to przekroczeniem obrotów, które wiąże się z koniecznością instalacji takiego urządzenia.
Jednakże bardziej istotnych zmian w porównaniu z majem nie odnotowano w województwach: dolnośląskim, śląskim i podlaskim.
- W stosunku do danych według stanu na 1 maja 2011 r. liczba kas fiskalnych u podatników, którzy zostali zobowiązani do rejestrowania obrotów, wzrosła o 101 sztuk, co stanowi ok. 5-proc. wzrost do stanu poprzedniego - wylicza Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.

Nowe grupy: lekarze i prawnicy.

Rozmówcom z izb skarbowych zapytaliśmy także pytanie, kto najczęściej musiał instalować kasy fiskalne w swoich firmach.
Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze podaje, że ok. 1,5 tys. podatników zgłosiło w 2011 roku w woj. lubuskim do rejestracji blisko 2 tys. kas fiskalnych. Pośród takich płatników było 416 lekarzy i 89 prawników. Dodatkowo kasy zgłaszały zakłady opieki zdrowotnej, centra laboratoryjne i świadczące usługi radiologiczne. Spośród podmiotów o innym charakterze ? np. szkoły tańca.
? Z przedstawionych proporcji można wywnioskować, że najczęściej jeden podatnik zgłaszał jedną kasę, rzadko dwie lub trzy ? opisuje Andrzej Pieczko.
Zastrzega, że bywało również inaczej. Przykładowo centrum laboratoryjne zgłosiło do Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wlkp. 24 kasy. W Lubuskim Urzędzie Skarbowym w Zielonej Górze 11 podatników prowadzących działalność jako zakłady opieki zdrowotnej zgłosiło 38 kas.
W woj. opolskim 2122 podatników zgłosiło kasy, w tym 543 lekarzy oraz 87 prawników. W woj. świętokrzyskim na 512 podatników ze zgłoszeniami 243 to lekarze, 19 prawników i 1 szpital. W woj. warmińsko-mazurskim spośród 2585 zgłoszeń 120 złożyli prawnicy, a 863 lekarze. Ciekawe dane dotyczą Mazowsza.
- Zgłoszeń złożonych przez lekarzy, prawników oraz podmioty, które prowadzą działalność w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (np. szpitale), było 4233 - wymienia Mirosław Kucharczyk z Izby Skarbowej w Warszawie.
Identycznie było w woj. zachodniopomorskim. Anna Raca z Izby Skarbowej w Szczecinie wyjaśnia nam, że większość z dokonanych zgłoszeń kas fiskalnych w 19 zachodniopomorskich urzędach skarbowych dotyczyła wykonywania usług zdrowotnych - 671, zaś prawniczych jedynie 90.
Zgodnie z opinią Konrada Zawady z Izby Skarbowej w Krakowie ze względu na objęcie obowiązkiem wprowadzenia kas rejestrujących zupełnie nowych grup zawodowych, tj. lekarzy (i zawodów medycznych) oraz prawników, ponad 90 proc. zgłoszeń kas pochodziło od tych właśnie grup zawodowych (2700 zgłoszeń).
- Prawnicy i lekarze nie są automatycznie obejmowani obowiązkiem ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych. Muszą najpierw przekroczyć 40 tys. zł obrotu dla osób fizycznych rocznie (w przypadku nowej działalności ? 20 tys. zł) - podkreśla Konrad Zawada.
Ponadto informuje, iż w trakcie 2011 roku zapewne będą wpływały kolejne zgłoszenia kas od tych grup zawodowych.
- Liczba takich kas rejestrujących w tym okresie znacznie wzrośnie - ocenia Konrad Zawada.

Błędy, które się pojawiły.

Znacząca ilość zgłoszeń była składana terminowo i bezbłędnie. Periodycznie - jak zauważa Maciej Cichański - pojawiły się błędy w numerach unikatowych lub fabrycznych lub brak aktualizacji miejsca prowadzenia działalności gospodarczej pod adresem, gdzie użytkowana ma być kasa fiskalna.
Mirosław Kucharczyk dodaje, że zdarzały się błędy formalne: zgłoszenia składane niezgodnie z właściwością miejscową urzędu skarbowego, zgłoszenia bez podpisu.
Katarzyna Głąb z Izby Skarbowej w Olsztynie do tej listy dorzuca niekompletność dokumentacji, brak daty fiskalizacji bądź różnice między datami fiskalizacji (podatnik - serwisant), brak podpisów podatników lub serwisantów.
W niektórych urzędach zanotowano też składanie zgłoszeń po ustawowym terminie.(Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, data artykułu: 2011-06-16)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

fiskalne

kasy

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 10:53