Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Prawo fiskalne jest dla ludzi»Kasy fiskalne. Sprawiedliwość, czy opłacalna inwestycja?

Kasy fiskalne. Sprawiedliwość, czy opłacalna inwestycja?

Napisał  poniedziałek, 27 czerwiec 2011 13:28

Kasy fiskalne. Sprawiedliwość, czy opłacalna inwestycja?

Obecnie po innych grupach podatkowych przyszła kolei na lekarzy i prawników. To właśnie w ich gabinetach i kancelariach od maja winny się zjawić się kasy fiskalne. Miały się pojawić, gdyż do tej pory zamontowano ich około 30 tys., a powinno być około 300 tys.
Winien to być złoty interes dla firm produkujących kasy. Pełną parą winna iść produkcja, natomiast właściciele powinni liczyć jedynie zyski. Jednak tak dobrze, to nie jest.


- Hucznie zapowiadany przez ministerstwo finansów okres, miało być 300 tysięcy nowych podatników, my szacujemy, że skończyło się na 30-40 tysiącach firm i osób, które zakupiły urządzenia - mówi Robert Abramczuk z firmy Posnet.

Jeśli jest obowiązek, to czy są zyski?

Wreszcie po latach zapowiedzi wprowadzono zobowiązanie instalowania kas w kancelariach prawnych i gabinetach lekarskich, których obroty przekraczają czterdzieści tysięcy złotych.

- Szacujemy że do budżetu państwa z tego tytułu powinno wpłynąć dodatkowo około 200-250 milionów w ciągu roku - mówi Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

Jednakże w pierwszej kolejności trzeba będzie wydać sto dwadzieścia milionów, bo zakup pierwszej kasy jest częściowo refundowany z budżetu. A w dodatku, tak naprawdę nie wiadomo, czy warto te pieniądze wydawać.

No tak, ale czy się opłaca, czy nie?

W całym kraju osiem lat temu przeciwko przepisom zmuszającym ich do zainstalowania kas w swoich samochodach protestowali taksówkarze. Jednakże te protesty na nic się nie zdały, jednak dzisiaj okazuje się, że nikt nie potrafi powiedzieć, czy zainstalowanie kas w taksówkach zwiększyło dochody Skarbu Państwa, czy też nie.

- Wpływy do budżetu nie podlegają takiej analizie pod kontem grup zawodowych, które odprowadzają podatki, więc dzisiaj nie możemy powiedzieć czy było to opłacalne, czy nie. Z pewnością jest to sprawiedliwe - mówi Dróżdż.

To ciekawe, ale na pytanie skąd wobec tego wyliczenia, że wprowadzenie kas u lekarzy i adwokatów przyniesie akurat 250 milionów złotych wpływu do budżetu państwa, jasnej odpowiedzi brak.

Jak ze wszystkim, kasy fiskalne mają swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, iż to rodzaj strażnika pomagającego kontrolować finanse. drudzy, iż jest to tylko   niepotrzebna biurokracja. Natomiast gdzie leży prawda... albo raczej kasa? (Źródło: tvn24.pl, data artykułu: 16.06.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy fiskalne

fiskalne

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 10:53