Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Prawo fiskalne jest dla ludzi»Kontrola ewidencji na kasie fiskalnej

Kontrola ewidencji na kasie fiskalnej

Napisał  czwartek, 19 maj 2011 13:09

Kontrola ewidencji na kasie fiskalnej

Obowiązkiem każdego przedsiębiorca, który stosuje w swojej działalności kasę fiskalną jest rejestracja  sprzedaży na kasie oraz wydawanie za każdym razem paragonu klientowi. Za niedopatrzenie  tych obowiązków grożą kary.

Organy inspekcji podatkowej najczęściej kontrolują obszary działalności podatników dotyczące ewidencji obrotów na kasie fiskalnej. Jest to uzasadnione, gdyż podatnicy albo nie rejestrują  w kasach wszystkich transakcji, albo nie wydają paragonów fiskalnych. Gdy urzędnik skarbowy przyłapie podatnika na takich nieprawidłowościach, może go ukarać mandatem karnym, którego maksymalna wysokość to 2,5 tys. zł.
Działania urzędników
Urzędnicy skarbowi przez cały rok kontrolują podatników pod kątem rejestrowania obrotów. Czasem przeprowadzane są również specjalne akcje, które nastawione są tylko na sprawdzanie kas fiskalnych. Akcje takie mają związek zazwyczaj z sezonowością prowadzonych firm, np. okres lata, świąt, imprezy okolicznościowe.
Przykład 1
Drukarka dla dwóch komputerów
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami hydraulicznymi, których sprzedaż odbywa się w siedzibie firmy. Do ewidencji sprzedaży wykorzystywane są dwa komputery i drukarka fiskalna. Wszystkie urządzenia znajdują się w jednym pomieszczeniu, a drukarka fiskalna znajduje się w zasięgu obydwu operatorów. Oba komputery pracują jednocześnie w tym samym programie, na jednej bazie danych. Na każdym z komputerów tworzone są dokumenty o charakterze paragonu fiskalnego, których fiskalizacja na drukarce odbywa się tylko na komputerze, do którego podłączona jest drukarka fiskalna. Czy podatnik może ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu jednej drukarki fiskalnej podłączonej jednocześnie do dwóch komputerów?
Rejestracja sprzedaży w opisany sposób jest możliwa. Wykorzystywana drukarka spełnia wszystkie wymogi techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące  oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. Zadaniem drukarki fiskalnej jest jedynie rejestracja sprzedaży i wydruk paragonów. Z konstrukcji oraz przeznaczenia tego urządzenia wynika, że nie jest to urządzenie samodzielne lecz pracujące tylko po podłączeniu do komputera. Należy mieć jednak na uwadze to, że przepisy rozporządzenia nie zabraniają podłączania drukarki fiskalnej do więcej niż jednego komputera. Wobec tego, jeśli nie ma przeciwwskazań technicznych, możliwe jest również podłączenie jednej drukarki do dwóch komputerów.
Akcje kontrolne prowadzone przez urzędników skarbowych mają zwalczać tzw. szarą strefę. Przeprowadzone czynności dowodzą, że podatnicy prowadzący działalność sezonową (np. punkty gastronomiczne w miesiącach letnich) albo w ogóle nie rejestrują firm lub zaniżają przychody poprzez nie wprowadzanie do kas fiskalnych dokonywanej sprzedaży.
Warto wspomnieć, że przy wykonywaniu swoich zadań urzędy kontroli skarbowej ściśle współpracują z policją, prokuraturą, służbami celnymi i innymi organami. Współpraca polega nie tylko na wymianie informacji o przestępcach gospodarczych, ale również na przeprowadzaniu wspólnych działań, w tym m.in. akcji kontrolnych przy zabezpieczeniu i pomocy policji. (Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, data artykułu: 22.12.2009)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy fiskalne

fiskalne

drukarki fiskalne

drukarka fiskalna

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 10:59