Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Poradnik fiskalny»Kiedy odwieszamy działalność zaczynamy ponowną rejestrację przez kasy fiskalne

Kiedy odwieszamy działalność zaczynamy ponowną rejestrację przez kasy fiskalne

Napisał  wtorek, 21 luty 2012 09:56

Kiedy odwieszamy działalność zaczynamy ponowną rejestrację przez kasy fiskalne

Zapis w przepisach dotyczący kas fiskalnych nie przewiduje zawieszenia działalności gospodarczej. Trzeba pamiętać, iż nie wiążą się z tym żadne skutki.

Tak płatnik, który dokonał zawieszenia działalności, jak również ten, który w zwyczajny sposób okresowo nie przeprowadza sprzedaży, którą trzeba sfiskalizować, są w identycznej sytuacji.

Doradca podatkowy pan Andrzej Nikończyk, partner w KNDP, objaśnia, iż w wypadku, kiedy płatnicy w zeszłym roku realizowali działalność i nie przekroczyli limitu 40 tys. zł obrotu sprzedaży do konsumentów końcowych, to mają prawo w danym roku korzystać z pełnego limitu. Na jego wysokość nie wpływa czas zawieszenia.

? W wypadku odwieszenia płatnik nie zostaje płatnikiem rozpoczynającym sprzedaż, to w takim wypadku nie stosuje limitu ograniczonego do 20 tys. zł dla nowych przedsiębiorców ? mówi Andrzej Nikończyk.

W takich sytuacjach, tyczących się prawideł wyliczania limitu zwolnienia podmiotowego z VAT (do 150 tys. zł) stanowiska organów są korzystne dla podatników. Prawo  zawieszenia nie ma wpływu na pomniejszenie limitu, albo też zobowiązanie liczenia go proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności.

Reguły takie tyczą się nie tylko przypadku, kiedy płatnik zawiesił działalność zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, ale również takie przypadki, kiedy  zamknął prowadzoną działalność i rozpoczął ją na nowo w tym samym roku podatkowym. Tak uznał np. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji nr IBPP1/443-1069/10/AL.

Natomiast co w wypadku, kiedy płatnik zawiesił biznes na cały rok? Zgodnie z opinią Andrzeja Nikończyka, jeżeli płatnik znajdzie się w takiej sytuacji i będzie chciał skorzystać ze zwolnienia od kasy fiskalnej, Urzędy Skarbowe mogą uznać, iż limit zwolnienia to tylko 20 tys. zł, ponieważ w poprzednim roku nie było w ogóle sprzedaży, zaś winna być, tylko poniżej 40 tys. zł. O szczegółowe skutki w takim wypadku trzeba jednak zapytać urząd skarbowy lub też wystąpić np. o interpretację indywidualną. Należy pamiętać, że minister finansów, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. A co najważniejsze, zastosowanie się do interpretacji indywidualnej przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. (Źródło: podatki.gazetaprawna.pl, data artykułu: 09.01.2012)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy fiskalne

fiskalne

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:31