Koszyk jest pusty.
Kontynuuj zakupy
Wiceminister finansów Maciej Grabowski zapowiedział w czwartek w Sejmie, że przedsiębiorcy, którzy dotąd nie mieli obowiązku stosowania kas fiskalnych, będą musieli rozpocząć pracę na nich nie wcześniej niż w czerwcu lub wrześniu przyszłego roku. Minister miał na myśli głównie lekarzy i prawników.
Z dniem 1 maja 2011 r. kasy fiskalne znajdą się u prawników, lekarzy i świadczących usługi pogrzebowe - zakłada projekt Ministerstwa Finansów opublikowany na stronie internetowej resortu
W projekcie zakłada się, że obecne zwolnienia od kas będą obowiązywać jeszcze do końca kwietnia 2011 r. Po tym czasie paragon z kasy rejestrującej będą już musieli wydawać klientom podatnicy świadczący:
Po opublikowaniu przez Ministra Finansów finalnego stanowiska w kwestii obowiązku posiadania kas fiskalnych przez podatników, którzy rozpoczynają działalność w 2005 r., pojawił się problem odpowiedzialności karnej skarbowej podatników. Dotyczy to tych z nich, którzy wcześniej zaufali innym, mimo że nieoficjalnym zapewnieniom resortu i lokalnego aparatu skarbowego.
Inspektorzy UKS w Olsztynie tylko w ciągu jednego tygodnia wystawili 250 mandatów na łączną kwotę 70 tysięcy złotych za ukrywanie przychodów i nierejestrowanie ich w kasach fiskalnych. Przedsiębiorcy prowadzący wypożyczalnie jachtów lub punkty gastronomiczne albo częściowo rejestrowali swoje przychody, albo całkowicie omijali je na kasie.
Mariusz Kubiak
prawnik w Kancelarii adwokackiej T. Lubaczewskiego
Kasy rejestrujące stanowią szczególną formę dokumentacji i ewidencji dla potrzeb rozliczenia VAT. Dotyczy ona wyłącznie ograniczonej grupy podatników, tj. tych, którzy dokonują czynności opodatkowanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Od dnia jutrzejszego zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące kas rejestrujących. W związku z tym sporo firm straci prawo do zwolnienia z instalacji kas. Ci, którzy zapomnieli bądź nie mają wystarczających finansów, aby nabyć kasę, nie chcą utracić ulgi z tego tytułu, na pewno ucieszą się z wiadomości, że moment wprowadzenia urządzeń rejestrujących można opóźnić.
Przedsiębiorca, który odpisał część wydatku na zakup kas fiskalnych, może ponownie wykorzystać ulgę, jeżeli ponownie musi je zamontować - tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 lipca 2009 r. (sygn.: I FSK 1910/08).
Maksymalny mandat za naruszenie przepisów może wynieść 2634 zł. Podatnika, który nie chce przyjąć mandatu od inspektora kontroli skarbowej, może zostać ukarany przez sąd. Kara orzeczona przez sąd może być dziesięciokrotnie wyższa niż mandat.
Podatnicy pracujący na kasach fiskalnych są sprawdzani przez pracowników urzędów kontroli skarbowej. Urzędnik obserwuje podatnika , a gdy uważa, że należy interweniować rozpoczyna kontrolę. Urzędnicy kontrolują przedsiębiorców, zapowiadając jednocześnie zaostrzenie czynności kontrolnych. Najczęściej podatnicy nie rejestrują sprzedaży na kasach i nie wydają paragonów.
"Gazeta" we współpracy z najbardziej liczącymi się organizacjami pracodawców: BCC, KIG, KPP i Lewiatanem, apeluje do właścicieli firm: wyjdźcie z szarej strefy. Namawiamy również rząd ? dokonajcie poprawy przepisów, tak aby można było zachęcić do tego ludzi! Można zapełnić dziurę budżetową