Koszyk jest pusty.
Kontynuuj zakupy
Z początkiem września 2006 roku większość sprzedawców internetowych zobligowana zostanie do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych - donosi "Rzeczpospolita".
Wchodzące w życie przepisy nałożą na wiele firm obowiązek zainstalowania urządzeń rejestrujących. Przedsiębiorstwa, które dotąd były zwolnione z tego obowiązku, teraz będą musiały dokonać zakupu kas. Dotyczy to zwłaszcza sklepów, które trudnią się sprzedażą wysyłkową przez Internet.
Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży towarów za pośrednictwem aukcji internetowej '............' - stwierdza, że stanowisko Płatnika jest nieprawidłowe.
Przedsiębiorca, który stosuje w swojej działalności kasę fiskalną ma obowiązki z tym związane: przede wszystkim musi rejestrować każdą sprzedaż na kasie oraz każdorazowo wydawać paragon klientowi. Niedopełnienie tych obowiązków jest karane.
Krzysztof Litwin
pracownik organów skarbowych
Większość przedsiębiorców świadczących usługi bądź dokonujących sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych ma obowiązek instalacji kas rejestrujących. Kasa taka to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego ustawodawca przewiduje ulgę na zakup kasy fiskalnej, a także możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z jej nabyciem.
Oszukujący fiskusa sprzedawcy, którzy nie wprowadzają do kasy fiskalnej wszystkich transakcji, aby płacić mniejsze podatki, powinni zacząć się bać.
Urzędnicy skarbówki rozpoczynają na polowanie na nieuczciwych sprzedawców. Kontroli będzie więcej niż dotychczas, gdyż urzędnicy uznali, że latem ryzyko nienabijania transakcji na kasę jest znacznie wyższe, bo powstają sezonowe punkty sprzedaży.
Rzecznik praw obywatelskich przedłożył ministrowi finansów pismo, w którym chce przyspieszenia prac tyczących się zwolnień z obowiązku instalowania kas rejestrujących.
Rzecznik praw obywatelskich (RPO) złożył ministrowi finansów oficjalne zapytanie, na jakim etapie jest resort, ażeby zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) w temacie kas rejestrujących (K36/08). O niekonstytucyjności przepisów regulujących prawidła zwolnień z obowiązku montowania kas rejestrujących Trybunał orzekł, dzięki wnioskowi RPO.
"Dziennik Gazeta Prawna" zapowiada, że od 1 stycznia będzie obowiązywać dokładnie takie samo rozporządzenie o zwolnieniach z obowiązku stosowania kas fiskalnych jak obecnie.
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia dotyczący zwolnień podatników z obowiązku stosowania kas fiskalnych.
Podatnik, który skorzystał z ulgi na zakup kasy i w ciągu trzech lat od jej rejestracji zaprzestanie działalności a przez to nie sprzedaje na kasie, musi zwrócić US odliczone pieniądze. Jeżeli nie korzystał z ulgi - nie ma co zwracać. Taka kasa może zostać zezłomowana lub odsprzedana serwisowi na części. Podatnik może również przesunąć tą kasę na rezerwową.
Ministerstwo Finansów na podatników prowadzących działalność gospodarczą i sprzedających swoje towary, czy też usługi nałożyło obowiązek rejestracji takiej sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym poprzez kasy fiskalne.
Obowiązek taki nakłada na przedsiębiorców art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług.
Prywatne linie autobusowe i taksówkarze będą anonimowo kontrolowanie przez nieumundurowanych inspektorów transportu drogowego.