Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Z życia wzięte»Urząd Skarbowy z wizytą u lekarza: gdzie jest kasa fiskalna?

Urząd Skarbowy z wizytą u lekarza: gdzie jest kasa fiskalna?

Napisał  wtorek, 21 luty 2012 13:30

Urząd Skarbowy z wizytą u lekarza: gdzie jest kasa fiskalna?

W każdej chwili lekarze i prawnicy powinni spodziewać się kontroli z urzędu skarbowego. Kontrolerzy niedawno ruszyli w teren. w 2012 roku pierwszy przeprowadzą sprawdzanie pracy przez kasy fiskalne w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych.

- Informacja o zaczętych właśnie nalotach skarbówki na gabinety doszła do nas pocztą pantoflową - informuje pewien lubelski lekarz. - Rodzi się w nas pytanie, czy nie jest to powiązane z "protestem pieczątkowym"?

- Nic mi o tym nie wiadomo - informuje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. - Sprawdzeniem objęte są podmioty, które otrzymały zobowiązanie prowadzenia ewidencji poprzez kasy fiskalne. W związku z faktem, iż lekarze i prawnicy są w tej grupie od ubiegłego roku, więc także mogą, choć nie muszą, podlegać takiej kontroli.

- Działania Urzędów skarbowych mogą teraz obejmować też lekarzy i prawników - dodaje Marek Kostyła, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie.

Wyżej wymieniona grupa znalazła się na celowniku fiskusa po raz pierwszy. Lekarze i prawnicy dostali obowiązek rozpoczęcia prowadzenia rejestru obrotów przez kasy  fiskalne z dniem 1 maja ubiegłego roku. Do drukowania i wydawania paragonów zostały zobligowane te gabinety i kancelarie, których roczny przychód przekroczył 40 tys. zł (czyli ok. 3300 zł miesięcznie).

- Wszyscy koledzy zrzeszeni w naszym związku, którzy chcieli mieć kasy fiskalne lub mieli taki obowiązek, już wydają paragony - zapewnia Teresa Dobrzańska-Pielichowska, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Wg danych Izby Skarbowej wynika, iż do tej pory w całym regionie lubelskim kasy fiskalne zarejestrowało 1055 lekarzy. Czy to wszyscy, którzy byli do tego zobowiązani? Sprawdziliśmy w Urzędzie Statystycznym w Lublinie, że w Lubelskiem co najmniej 6300 podmiotów prowadzi praktykę lekarską, w tym 1526 "praktykę lekarską ogólną", 3148 "specjalistyczną" i 1634 "stomatologiczną". Jeśli zaś chodzi o kancelarie prawne, to jest ich co najmniej 1300. Tymczasem, kasy zarejestrowało tylko 129 prawników.

- Każdy ma prawo do oceny tych danych. My się do nich nie odnosimy. Jedynie kontrole mogą wykazać, czy wszyscy zobowiązani do tego zarejestrowali kasy - mówi Szpakowska.

Inspekcje prowadzą kontrolerzy z urzędów skarbowych i z Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. Osobiście sprawdzają, czy w danym miejscu jest kasa i czy wydawane są paragony. W tym przypadku nie muszą uprzedzać o kontroli.

Jeżeli kasy fiskalne nie są zamontowane lub nie są użytkowane, wówczas Urzą Skarbowy może ukarać mandatem od 150 zł do 3000 zł. W ub. roku za sprzedaż z pominięciem kasy UKS nałożył na niesolidnych podatników 4480 mandatów na łączną kwotę 800 tys. zł. (Źródło: strefabiznesu.dziennikwschodni.pl, autor artykułu: Magdalena Bożko; data artykułu: 10.01.2012)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

fiskalne

kasy

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 maj 2012 12:32