Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Z życia wzięte»Sprawdzane paragony z kasy: wydane mandaty na 147 tysięcy złotych

Sprawdzane paragony z kasy: wydane mandaty na 147 tysięcy złotych

Napisał  środa, 24 sierpień 2011 10:59

Sprawdzane paragony z kasy: wydane mandaty na 147 tysięcy złotych

Aż 735 mandatów karnych na sumaryczną kwotę 147 tysięcy złotych. Jest to efekt akcji lubelskiej skarbówki ?Weź paragon? w miejscowościach wypoczynkowych naszego regionu.

- W akcji "Weź paragon" nie chodzi o karanie przedsiębiorców, ale o to, by uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad fair play w stosunku do kupujących i innych handlujących - wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. - Do tegorocznej akcji dołączył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wojewódzkie inspektoraty inspekcji handlowej oraz Business Centre Club.


Wszystkie terenowe kontrole zaczęły się 23 czerwca.

Do tej pory w  województwie lubelskim sprawdzono ponad 5 tysięcy punktów usługowych, gastronomicznych, handlowych. Kontrole realizowali kontrolerzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie oraz urzędów skarbowych.

- Sprawdzaliśmy przede wszystkim punkty nad jeziorami Piaseczno, Zagłębocze, Łukcze, Krasne - wylicza Adam Zdunek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęcznej. ? W większości przypadków paragony były wydawane.

Jednakże nie wszędzie. W okresie od 23 czerwca do 1 sierpnia lubelscy kontrolerzy nałożyli łącznie 735 mandatów karnych na łączną kwotę 147 tys. zł. Średnio jeden mandat wyniósł 200 zł. - Mandaty otrzymywali głównie handlowcy za niewydawanie paragonów, za brak kasy fiskalnej, czy nieewidencjonowanie sprzedaży poprzez kasy fiskalne - informuje Szpakowska. - Urzędnicy albo obserwowali, że paragon nie jest wydawany, albo sami coś kupowali i nie dostawali dowodu zakupu.

Ogólnopolska akcja prowadzona jest przez resort finansów od 2004 roku.

W poprzednim roku w jej ramach kontrolerzy skarbowi wystawili ok. 13 tys. mandatów na kwotę 3,2 mln zł.

- Nie chodzi tylko o to, aby karać, lecz uświadamiać. Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki paragonowi nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw np. w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki - wyjaśnia Szpakowska. - Domagając się paragonu tworzymy też warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy z rynku szarą strefę.

Dowód zakupu emitowany przez kasy fiskalne musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu. Tyczy się to nie tylko zakupów na bazarze, stoisku z pamiątkami czy w Internecie. Paragon powinien być wydany również wówczas, gdy kupujemy bilet autobusowy, do kina, na mecz.

Kontrole Urzędów Skarbowych potrwają jeszcze do końca sierpnia (Źródło: strefabiznesu.dziennikwschodni.pl, autor artykułu: magda_b, data artykułu: 19.08.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

drukarki fiskalne

drukarka fiskalna

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 maj 2012 12:42