Koszyk jest pusty.
Kontynuuj zakupy
1 maja 2011 r. to termin rozpoczęcia obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej dla osób świadczących usługi w gospodarstwach domowych. Nie dotyczy to bezpośrednio gospodyń oraz niań, ale firm zajmujących się takimi usługami.
Wg osoby wnioskującej, sprzedaż artykułów wyprodukowanych przez rolnika nie powinna być opodatkowana. W ocenie osoby wnioskującej, prowadzenie rejestracji poprzez kasy fiskalne nie powinno być jednoznaczne z 'naliczaniem obrotu' od artykułów własnych.
Fiskus zmusza wszystkie emerytki do kupienia kasy fiskalnej, aby te rejestrowały opłaty za wynajmowanie pokoi w mieszkaniach właśnie na kasach. Obowiązek taki wobec właścicieli lokali będzie wprowadzony od 1 listopada br.
Pani Anna z Rzeszowa żali się: z początkiem roku akademickiego wynajmę sześciu studentom trzy pokoje w swoim mieszkaniu, studenci dadzą mi na rękę pieniądze i to wszystko.
W zgodzie z §4 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Finansów w rejestracji przez kasy fiskalne nie można zastosować przysługujących zwolnień bez względu na wielkość uzyskanych obrotów. Zapis ten tyczy się:
Z art. 111 ust. 1 ustawy wynika, że obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej ciąży na podatnikach 'dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych'.
Rozporządzenie Ministra Finansów mówi:§3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wskazuje, iż zwalnia się z tego obowiązku do 31 grudnia 2009 r. podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej, o ile nie powstał on wobec tych podatników wcześniej.-Teoria, a praktyka:
Trybunał Konstytucyjny nie tak dawno uznał za niezgodne z prawem przepisy, na podstawie których minister finansów uznaniowo określa, kto jest zobowiązany do używania kas fiskalnych. Prawdopodobnie oznacza to, że prawnicy będą musieli stosować kasy fiskalne tak samo jak dziś taksówkarze.
Podatnicy, którzy mają kas fiskalnych z alternatywnym źródłem zasilania, podczas braku prądu, nie mogą prowadzić działalności.
Na Śląsku i w Małopolsce od kilkudziesięciu dni prawie 37 tysięcy osób nie ma prądu.
Kas fiskalnych nie lubimy. Wiemy, że są powszechnie stosowane we wszystkich krajach, które oparły swój system podatkowy na podatku VAT, wiemy, że służą ograniczeniu szarej strefy, wiemy też, że dzięki nim możemy kontrolować obrót gotówkowy w naszym punkcie handlowym.
Obecne przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, dające pozwolenie ministrowi finansów według uznania określać, kto nie ma obowiązku stosować kas fiskalnych do ewidencji obrotu i podatków, są w pełni niezgodne z Polską Konstytucją - orzekł w czwartek, tj 16.07.2009 r. Trybunał Konstytucyjny.