Koszyk jest pusty.
Kontynuuj zakupy
Zwolnieniem z instalacji kas fiskalnych będą objęci nie tylko podatnicy VAT czynni, którzy wystawiają faktury VAT, ale również podatnicy zwolnieni z VAT, którzy wystawiają rachunki zwykłe. Według Ministerstwa Finansów zwolnienie to będzie dotyczyło m.in. osoby wynajmujące mieszkania. Zwolnienie obowiązywać będzie od listopada 2008 r.
Przedsiębiorca, który w obowiązujących terminach rozpoczął ewidencję sprzedaży przez kasę fiskalną, skorzysta z odliczenia części jej zakupu. By nie zwracać odliczonej kwoty, musi jednak prowadzić działalność co najmniej przez trzy lata.
PODATKI. Ciągle nie wiadomo, kto zostanie zwolniony z obowiązku rejestracji obrotu
Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej ciągle kusi, chociaż wpadki przedsiębiorców i sprzedawców unikających rejestracji i wydawania paragonów są coraz rzadsze - wynika z informacji uzyskanych przez nas w wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Krakowie.
Firmy zarejestrowane w Polsce na wdrożenie nowej waluty dadzą jednorazowo około 0,3 proc. osiąganych w roku przychodów - szacuje Deloitte
Wymiana waluty powiązana jest z nakładami w różnych działach firmy.
Firmy, jeśli chcą być gotowe w chwili wymiany złotego na euro, winny zapoczątkować przygotowania minimum dwa - trzy lata wcześniej.
Każdy podatnik używający kas fiskalnych musi poddawać je serwisowaniu oraz obowiązkowym przeglądom technicznym. Dzięki temu uniknie błędów przy ewidencjonowaniu sprzedaży.
Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek stosowania w prowadzonej działalności kas fiskalnych, muszą ewidencję na tych urządzeniach rozpocząć w ustawowym terminie.
Zgodnie z ordynacją podatkową podatnicy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym towarów, czy też usług mają obowiązek przeprowadzić taką operację poprzez kasy fiskalne.
W wypadku niedopełnienia takiego zobowiązania, grozi mu sankcja karna w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.
Salony fitness, agencje reklamowe, punkty pakowania prezentów szykują się na zmiany, gdyż od 1 lipca zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. dotyczące kas rejestrujących zawiera te same aspekty z poprzedniego rozporządzenia. Wciąż będzie funkcjonować zwolnienie podmiotowe, które uzależnia czas instalacji kasy rejestrującej od wysokości obrotu na rzecz osób fizycznych. Limity pozostały niezmienione i kształtują się na poziomie:
Właściciele klubów fitness, siłowni i saun będą musieli od 1 października 2007 instalować kasy. Wymóg taki wprowadza nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów.
Nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących został w ostatniej chwili opracowany przez MF, gdyż 30 czerwca traci moc rozporządzenie obowiązujące do tej pory. Jeśli nie zdążono by z tym rozporządzeniem, 1 lipca przestałyby obowiązywać zwolnienia z obowiązku stosowania kas dla niektórych podatników. Niektóre zwolnienia jednak i tak będą anulowane.
Minister Finansów Maciej Grabowski zapowiada, że przedsiębiorcy nie mający do tej chwili obowiązku stosowania kas fiskalnych, będą musieli je zainstalować nie wcześniej niż w czerwcu lub wrześniu przyszłego roku. Mowa tutaj jest przede wszystkim o lekarzach i prawnikach.
Wiceminister Finansów Maciej Grabowski zapowiedział, że podatnicy, którzy dotąd nie musieli instalować kas fiskalnych, będą je stosować nie wcześniej niż w czerwcu lub wrześniu przyszłego roku Dotyczy to głównie lekarzy i prawników.