SOFT-BIT-Rzetelna Firma

25 lat doświadczeń na rynku urządzeń fiskalnych

 

czwartek, 22 grudzień 2011 10:20

Pragnę zarabiać na bezobsługowej toalecie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pragnę zarabiać na bezobsługowej toalecie

Cuchnące, często brudne, oraz zaniedbane ? właśnie ten obraz toalet miejskich pamięta znacząca większość Polaków. Niewielu myśli o tym, jak rozpocząć na nich zarabiać. Jeśli jednak już ktoś się na coś takiego zdecyduje, to czy ma obowiązek rejestracji obrotów poprzez kasy fiskalne?


Czytelnik pyta:

Mam działalność gospodarczą na giełdzie warzywnej (sprzedaję poprzez kasy). Planowałbym dodatkowo zarobić na płatnej toalecie. Na giełdzie, na której pracuję  znajduję się taka toaleta, jednak jej stan jest opłakany. Przedstawiłem propozycję zarządowi giełdy, iż wydzierżawię toaletę, wykonam remont, itp. i otrzymałem zgodę. Natomiast w jaki sposób mam rozliczać się z urzędem skarbowym? Miałaby to być toaleta bezobsługowa (wrzucanie opłat do klamki w drzwiach), do mnie zależałoby jedynie sprzątanie i zaopatrywanie toalety w środki czystości.

Otrzymana odpowiedź:

Czytelnik przedstawia, iż posiada już firmę, jednakże nie informuje, jaką formę opodatkowania wykorzystuje. Można z tego tytułu zakładać, iż jego pierwszym krokiem winno być poszerzenie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie toalet można zaliczyć do kategorii PKD 37.00.Z Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.
Podklasa ta obejmuje: obsługę sieci kanalizacyjnych i systemów oczyszczania ścieków, gromadzenie i transport ścieków przemysłowych lub pochodzących z gospodarstw domowych od jednego lub wielu użytkowników oraz wody deszczowej za pomocą sieci kanalizacyjnej, kolektorów, zbiorników oraz pozostałych środków transportu (wagonów-cystern itp.), opróżnianie i czyszczenie zbiorników gnilnych, dołów ściekowych (kloacznych); utrzymanie toalet chemicznych, oczyszczanie ścieków (włączając ścieki przemysłowe, pochodzące z gospodarstw domowych lub basenów kąpielowych itp.) w procesach fizycznych, chemicznych i biologicznych takich jak: odsiewanie, filtrowanie, oczyszczanie mechaniczne na kratach i sitach, sedymentację itp., utrzymanie, czyszczenie systemów kanalizacyjnych i drenażowych, włączając przetykanie rur.

Natomiast jaki podatek do Urzędu Skarbowego

To właśnie od prawidłowego zakwalifikowania typu realizowanej działalności w ewidencji działalności gospodarczej zależy sposób rozliczenia czytelnika z Urzędem Skarbowym. Chodzi o np. stawkę karty podatkowej określonej w decyzji US bądź wysokość opłacanego ryczałtu. - trzeba także wspomnieć, że dotychczasowy typ  rozliczania ze skarbówką warunkuje sposób opodatkowania opisanych w pytaniu czynności ? zwracają uwagę eksperci z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Jakie są konsekwencje w podatku VAT?

Poszerzenie obszaru realizowanej działalności przez czytelnika będzie miało również swoje konsekwencje w rozliczaniu podatku od towaru i usług.
- Otóż pod poz. 142 znowelizowanego załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono jedynie usługi: odprowadzania i oczyszczania ścieków sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 37. Poprzez przedrostek ex. zostały wskazane konkretne usługi z grupowania PKWiU 37, których dotyczy obniżona stawka w wysokości 8%, czyli "usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków" ? wyjaśniają nasi eksperci.

Naszego czytelnika będzie więc obowiązywała obniżona stawka VAT w wysokości 8 proc.

Czy musi być kasa fiskalna, czy też nie?

W temacie zwolnienia z zobowiązania prowadzenia rejestru przez kasy fiskalne informuje Rozporządzenie Ministra Finansów z lipca 2010 roku. Informuje ono, iż takie zwolnienie obejmuje m.in. usługi świadczone za pośrednictwem urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność: w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Ponadto podmiot zaczynający działalność zwolniony jest z zobowiązania rejestracji poprzez kasy fiskalne do wysokości obrotów 20 tys. zł rocznie.

Czytelnik w zgodzie z Rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, nie będzie zobowiązany do stosowania kasy fiskalnej przy zarabianiu na bezobsługowej toalecie. Nadal jednak będzie ewidencjonował przez kasę fiskalną sprzedaż warzyw. (Źródło: bankier.pl; autor artykułu: Barbara Sielicka, data artykułu: 15.12.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy

kasa fiskalna

Czytany 3126 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:35
Copyright © 2007-2023 Kasy i drukarki fiskalne, sprzedaż, serwis, obsługa. All rights reserved.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się do swojego konta