Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Poradnik fiskalny»Płacąc przelewem za towar lub usługę nie ma wymogu rejestracji operacji przez kasy fiskalne

Płacąc przelewem za towar lub usługę nie ma wymogu rejestracji operacji przez kasy fiskalne

Napisał  środa, 31 sierpień 2011 10:27

Płacąc przelewem za towar lub usługę nie ma wymogu rejestracji operacji przez kasy fiskalne

Przedsiębiorca, który uzyskuje zapłatę za towar lub usługę przelewem bankowym, nie ma obowiązku rejestrowania tej sprzedaży przez kasy fiskalne.
Obecne przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z zobowiązania rejestrowania poprzez kasy fiskalne (Dz.U. nr 138, poz. 930) przewidują kilka kategorii czynności zwolnionych z zobowiązania ewidencjonowania przez kasy fiskalne, jeśli płatnik otrzymuje płatności w formie przelewów.

Pan Przemysław Skorupa, doradca podatkowy w Deloitte informuje, iż zwolnienia te mogą być stosowane, pod warunkiem, że z ewidencji prowadzonej przez podatnika oraz dowodów dokumentujących transakcję wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła.
Pierwsze ze zwolnień dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).
- Ponadto przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego zwolnienia mają obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji dowodów zapłaty. To właśnie na jej podstawie będą w stanie ustalić dane (na przykład adres) osób, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. W rzeczywistości może być to trudny warunek do spełnienia - mówi  Przemysław Skorupa.
Ekspert dodatkowo informuje, iż zwolnienie to nie tyczy się podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności poprzez kasy fiskalne przed 1 stycznia 2011 r. Dodatkowo zwolnienie nie tyczy się dostawy niektórych towarów wymienionych w przepisach wspomnianego rozporządzenia, np. sprzętu RTV, fotograficznego, płyt itp.
Kolejne zwolnienia z ewidencji dotyczą świadczenia usług (bez ograniczenia zakresu) oraz sprzedaży biletów i rezerwacji miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich.
- Także w tych wypadkach zwolnienie nie ma zastosowania do podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed 1 stycznia 2011 r. - wskazuje Przemysław Skorupa.
We wszystkich tych przypadkach zwolnienie z obowiązku rejestrowania za pomocą kasy ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy podatnik otrzymał całość wynagrodzenia za pomocą przelewu. Jeżeli w jakiejkolwiek części wynagrodzenie zostało otrzymane np. w gotówce, wówczas zwolnienie nie może być stosowane. (Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, data artykułu: 30.08.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy fiskalne

fiskalne

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:37