Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Jesteś tutaj:Poradnik fiskalny»Czy dostaniemy paragon lub fakturę na myjni ręcznej i bezobsługowej stacji paliw?

Czy dostaniemy paragon lub fakturę na myjni ręcznej i bezobsługowej stacji paliw?

Napisał  środa, 24 sierpień 2011 12:48

Czy dostaniemy paragon lub fakturę na myjni ręcznej i bezobsługowej stacji paliw?

Na bezobsługowych stacjach paliw i w myjniach klient podjeżdża autem, wrzuca pieniądze do automatu, myje samochód lub tankuje paliwo i odjeżdża ,nie pytając nawet o paragon czy fakturę. Natomiast, co w wypadku, gdy jednakże zażąda np. paragonu emitowanego przez kasy fiskalne?


Paragon fiskalny z myjni

Właściciele firm mają dwie metody rozliczania sprzedaży usługi mycia pojazdu. Bardziej praktykowaną jest ustawienie automatów wrzutowych, w których klient płaci gotówką. Sporadycznie są to automaty na żetony, wydawane w kasie, np. na stacji benzynowej. Problemy rejestracyjne w drugim przypadku w zasadzie nie występują ? sprzedaż usługi realizowana jest poprzez kasy fiskalne, a wydawany żeton jest podstawą dalszej realizacji.
Jeśli właściciel firmy podejmie decyzję o montażu automatów na pieniądze, wówczas sprzedaży nie będzie rejestrował przez kasy fiskalne. W zgodzie z rozporządzeniem w sprawie zwolnień, paragonu nie trzeba wydawać w przypadku usług świadczonych przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność: w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.
Dlatego też przedsiębiorca w tym wypadku nie ma obowiązku rejestrowania obrotu poprzez kasy fiskalne. Jednakże to nie zwalnia go z obowiązku wykazania sprzedaży i zapłaty z tego tytułu podatku. Obowiązek podatkowy dla celów VAT w przypadku dokonywania dostawy towarów za pośrednictwem automatów powstaje z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca (art. 19 ust. 17 VAT). W przypadku myjni samoobsługowej nie mamy do czynienia z dostawą towarów, lecz ze świadczeniem usługi. Obowiązek podatkowy powstanie więc na zasadach ogólnych, w dacie jej wykonania.

Dlatego w tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od daty wykonania usługi. Bez znaczenia pozostaje zatem data wyjęcia żetonów z automatu.

W wypadku sprzedaży kart przedpłaconych na usługi myjni obowiązek podatkowy powstaje w związku z zapłatą zaliczki na rzecz późniejszej usługi.

Jak to wygląda na stacjach bezobsługowych

W tym wypadku  ewidencja na bezobsługowych automatach sprzedających paliwa regulowana jest przez rozporządzenie o zwolnieniach z kasy fiskalnej, gdzie jest  wspomniane, iż nie ma możliwości zwolnienia sprzedaży z kasy fiskalnej, gdy dotyczy:
- podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego,
- dostawy wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU.
Dlatego też bezobsługowe stacje benzynowe muszą być każdorazowo wyposażone w drukarki fiskalne lub kasy fiskalne wydające paragony. Ponadto, inaczej powstaje tu obowiązek podatkowy. W wypadku dokonywania dostawy towarów za pośrednictwem automatów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wyjęcia pieniędzy lub żetonów z automatów, nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca. W przypadku zapłaty kartą płatniczą obowiązek podatkowy powstanie jeszcze inaczej ? w dniu sprzedaży towaru - paliwa, a nie jak w przypadku wcześniejszym, z chwilą wyjęcia pieniędzy z automatu (obrót jest bezgotówkowy). Dlatego dla płatności kartą zastosowanie znajdą zasady ogólne. (Źródło: bankier.pl, autor artykułu: Piotr Szulczewski, Analityk Bankier.pl, data artykułu: 23.08.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy

kasa fiskalna

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:39