W małych firmach też muszą być kasy fiskalne

W małych firmach też muszą być kasy fiskalne

Przedsiębiorca, u którego obroty przekroczą ustawowe limity, winien w realizowanym przez siebie biznesie zastosować kasy fiskalne, ponieważ za brak kasy grożą sankcje.

Przykładowy zieleniak umiejscowiony na warszawskiej Pradze. Dwa razy dziennie jest wykonywana dostawa towaru. Praktycznie nigdy nie kończy się kolejka po towar. Często zdarza się, że po dokonaniu zakupów klientka prosi o paragon.

Wówczas otrzymuje odpowiedź:
- Nie ma kasy fiskalnej, dlatego paragon nie będzie wydany. Dlatego też proszę o rachunek albo podanie ceny, gdyż takie na sprzedawanym towarze nie zostały umieszczone. wyraźnie podenerwowana sprzedawczyni pisze na kartce wyrwanej z zeszytu listę zakupionych przeze mnie warzyw i owoców, podając ceny - pisze pani Agnieszka.

Czytelniczka dodatkowo mówi, iż jest to standardowa procedura w tym sklepie. Znacząca większość mieszkańców osiedla ma problem z uzyskaniem potwierdzenia zakupu. Natomiast o wprowadzeniu cen na towarze nie ma mowy, gdyż pracownice sklepu są zbyt zajęte.

- Kupujący, który prosi o rachunek potem przez dwa tygodnie jest obcesowo traktowany w tym sklepie. Czy właściciela prowadzącego zieleniak, nie obowiązują przepisy podatkowe - dziwi się pani Agnieszka.

Fakt jest niepodważalny pewnie, że obowiązują. W pierwszej kolejności na towarach winny pojawić się ceny. Dodatkowo każda sprzedaż winna zostać zatwierdzona, albo paragonem emitowanym przez kasy fiskalne, albo rachunkiem.

Jakie są obecnie limity obrotów?

W zgodzie z przepisami ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054), jak również rozporządzeniem ministra Resortu Finansów z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z zobowiązanie prowadzenia ewidencji poprzez kasy fiskalne (Dz.U. nr 138, poz. 930), przedsiębiorcy wykonujący sprzedaż osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym są zobligowani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego poprzez kasy fiskalne.

Rozporządzenie opisuje także wyjątki, gdy to podatnicy nie posiadają zobowiązania rejestracji obrotu przez kasy fiskalne. Pan Andrzej Pośniak, prawnik w CMS Cameron McKenna, zwraca uwagę, iż jednym z głównych kryteriów zwolnienia jest wysokość obrotu. Reguła jest, iż kas fiskalnych nie mają obowiązku instalować firmy, których sprzedaż detaliczna nie przekracza 40 tys. zł. Zwolnienie to jednak traci moc po upływie dwóch miesięcy ? licząc od pierwszego dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym sprzedaż przekroczyła ten limit. Niższy limit obowiązuje nowe firmy, czyli w pierwszym roku prowadzenia działalności.

- Wynosi on wtedy 20 tys. zł, a zwolnienie obowiązuje tylko do dnia przekroczenia tej kwoty - wyjaśnia Andrzej Pośniak.

Z tego też powodu omawiany powyżej podatnik co do reguły będzie podlegał pod obowiązek rejestracji poprzez kasy fiskalne. Tak uważa Paweł Nocznicki, doradca podatkowy, manager Stone & Feather Tax Advisory, który podkreśla, że przepisy wykonawcze do ustawy o VAT przewidują zwolnienia od stosowania kas, w praktyce jednak zwolnienie, które można brać pod uwagę w tym przypadku zależne jest od obrotów ? jeżeli sprzedaż dla osób fizycznych za poprzedni rok nie przekroczyła 40 tys. zł, podatnik nie ma obowiązku stosowania kas.

- Zakładając, że te limity zostały przekroczone (z opisu wynika, że punkt handlowy jest popularny) - opisany przedsiębiorca powinien stosować ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej (i musi ją kontynuować, bez względu na przyszłe obroty) ? stwierdza Paweł Nocznicki.

Prowadząc sprzedaż poprzez kasy fiskalne, podatnik m.in. zobligowany jest do dawania kupującym paragonów fiskalnych.

Ja to odnosi się do ryczałtowego rolnika

Główne zobowiązanie prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych przez kasy fiskalne ograniczone jest przez wiele zwolnień przewidzianych w rozporządzeniu ministra finansów. W wypadku płatnika realizującego sprzedaż owoców i warzyw w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zwolnienie z obowiązku stosowania kas przysługujące podatnikom dokonującym dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej (tj. dla rolnika ryczałtowego).

- Zatem niestosowanie kasy przez takiego rolnika jest jak najbardziej uzasadnione - potwierdza Tomasz Wagner, ekspert w Ernst & Young.

W wyszczególnionym przez nas dziś wypadku wydaje się, iż osiągnięcie wysokich obrotów jest prawdopodobne, dlatego też płatnik, jeśli nie jest rolnikiem ryczałtowym, winien monitorować poziom obrotów, by w wymaganej chwili zacząć sprzedawać przez kasy fiskalne. Inaczej powinien on liczyć się z konsekwencjami na gruncie kodeksu karnego skarbowego.

Jakie są obecnie kary za błędy?

W wypadku potwierdzenia, iż płatnik nie rejestruje obrotu i kwot podatku należnego poprzez kasy fiskalne, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

- Dodatkowo płatnik taki może być narażony na sankcje karne skarbowe - ostrzega Andrzej Pośniak.

Paweł Nocznicki dodatkowo informuje, iż naruszenie zobowiązania rejestrowania zagrożone jest grzywną do 240 stawek dziennych; sprzedaż bez kasy fiskalnej lub  niewydawanie paragonu z kasy zagrożone jest grzywną do 180 stawek dziennych. W wypadkach mniejszej wagi sprawcy grozi grzywna jak za wykroczenie skarbowe.

Dodatkowo, oznaczanie towarów cenami jest zobowiązaniem płatników. Zobowiązanie takie wynika z ustawy o cenach, w zgodzie z którym towar przeznaczony do sprzedaży detalicznej oznacza się ceną. Niedopełnienie takiego obowiązku stanowi wykroczenie i jest karane na podstawie kodeksu wykroczeń karą grzywny.
(Źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl, data artykułu: 13.12.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy

kasa fiskalna

Wykaz miast, gdzie prowadzimy sprzedaż, a nasz serwis dojeżdża do klienta:Baborów, Będzin, Biała, Bielsko-Biała, Bieruń, Blachownia, Brzeg, Brzeski Namysłów, Byczyna, Bytom, Chorzów, Chrzanów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Gliwice, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Imielin, Jastrzębie Zdrój, Jaworzno, Jędrzejów, Kalety, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kietrz, Kluczbork, Kłobuck, Knurów, Kolonowskie, Koniecpol, Korfantów, Koziegłowy, Kraków, Krapkowice, Krzepice, Krzeszowice, Kuźnia Raciborska, Leśnica, Lewin Brzeski, Lędziny, Lubliniec, Łaziska Górne, Łazy, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Namysłów, Niemodlin, Nysa, Ogrodzieniec, Olesno, Olkusz, Opole, Orzesze, Oświęcim, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Piekary Śląskie, Pilica, Poręba, Praszka, Prudnik, Pszczyna, Pszów, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Radzionków, Ruda Śląska, Rybnik, Rydułtowy, Sędziszów, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Skoczów, Sosnowiec, Sośnicowice, Strumień, Strzelce Opolskie, Szczekociny, Szczyrk, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Toszek, Trzebinia, Tychy, Ujazd, Ustroń, Wadowice, Wilamowice, Wisła, Włoszczowa, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wołczyn, Woźniki, Zabrze, Zawadzkie, Zawiercie, Zdzieszowice, Żarki, Żory, Żywiec
Ponadto prowadzimy sprzedaż na terenie całej Polski, gdzie realizujemy serwis door-to-door. Poniższy wykaz miast jest odniesieniem informującym, iż miejscowości mniejsze również są przez nas obsługiwane. Wykaz największych miast w Polsce, gdzie prowadzimy sprzedaż i serwis door-to-door: Bełchatów, Biała Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Elbląg, Ełk, Gdańsk, Gdynia, Głogów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jelenia Góra, Kalisz, Kielce, Konin, Koszalin, Legionowo, Legnica, Leszno, Lubin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Olsztyn, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Ostrów Wielkopolski, Pabianice, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Pruszków, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Siedlce, Stalowa Wola Starachowice, Stargard Szczeciński, Suwałki, Szczecin, Świdnica, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wrocław, Zamość, Zgierz, Zielona Góra.

Copyright © 2007-2021 Kasy i drukarki fiskalne, sprzedaż, serwis, obsługa. All rights reserved.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się do swojego konta