25 lat doświadczeń na rynku urządzeń fiskalnych

 

Obowiązki podatników rejestrujących sprzedaż przy użyciu urządzeń fiskalnych (1)

Obowiązki podatników rejestrujących sprzedaż przy użyciu urządzeń fiskalnych (1)

 

Podatnicy, którzy zobligowani są prowadzić sprzedaż przy użyciu urządzeń fiskalnych (dalej: kas fiskalnych lub rejestrujących), obarczeni są licznymi obowiązkami. Ich naruszenie może spowodować utratę prawa do zwrotu części kwot wydatkowanych na nabycie kasy, zakwestionowanie rzetelności i prawidłowości prowadzonych ewidencji, czy narazić podatników na odpowiedzialność karną skarbową. Dla przedsiębiorców dużym utrudnieniem jest to, że większość operacji wykonywanych przy użyciu kasy lub czynności związanych z jej użytkowaniem wykonują pracownicy ? nie zawsze świadomi skutków, jakie mogą przynieść ich zaniedbania. Warto więc usystematyzować obowiązki, o których powinni pamiętać zarówno pracodawcy, szkoląc pracowników, jak i sami pracownicy.

Rozporządzenie
Warunki stosowania kas przez podatników określone zostały w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków ich stosowania ? opublikowane w Dz. U. z dnia 1 grudnia 2008 r. Nr 212, poz. 1338. Zastąpiło ono obowiązujące wiele lat i dwukrotnie nowelizowane rozporządzenie z dnia 4 lipca 2002 r.
W rozporządzeniu minister finansów określił:
1) szczegółowe kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące;
2) dane, które powinien zawierać wniosek producenta krajowego lub importera kas o wydanie potwierdzenia wymienionego w art. 111 ust. 6b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej -ustawą-, jak również rodzaje dokumentów, w tym oświadczeń, oraz urządzeń, które mają być przedstawione wraz z wnioskiem;
3) warunki stosowania kas przez podatników;
4) warunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas, mające znaczenie dla ewidencjonowania;
5) okres, na który wydawane jest potwierdzenie, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy;
6) terminy oraz zakres obowiązkowych przeglądów, o których mowa w art. 111 ust. 6 ustawy.
Dla przedsiębiorców stosujących kasy rejestrujące szczególne znaczenie mają punkty 3 i 6.
Warunki stosowania kas przez podatników 1. Ewidencjonowanie i wydruk
Podatnicy zobowiązani są dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, a także wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.
Zapis ten oznacza, że nie ma znaczenia, na jaką kwotę opiewa transakcja. Każda sprzedaż (na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych - dalej nazywanych konsumentami) powinna zostać zaewidencjonowana na kasie, a następnie powinien zostać wydrukowany paragon fiskalny lub faktura VAT. Częsta jest sytuacja, że urządzenie, którym dysponujemy, nie umożliwia wydruku faktury VAT, a klient takiej faktury sobie życzy. Wtedy drukujemy paragon z kasy, fakturę VAT na urządzeniu zewnętrznym, a do kopii faktury dopinamy paragon fiskalny (nie wydajemy go klientowi), wydając klientowi oryginał faktury VAT. W ten sposób właściwie udokumentujemy zapisy w ewidencji sprzedaży, unikając dublowania sprzedaży wskazanej na raporcie fiskalnym kasy i kwot wykazanych na wystawianych fakturach VAT. Obowiązek dopinania paragonu do faktury sprzedaży, zarejestrowanej przy użyciu kasy rejestrującej wynika z rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).
Par. 7 ust. 3 wspomnianego rozporządzenia stanowi, że w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.
Pytanie: Często klienci życzą sobie wystawienia faktury VAT. Drukuję ją wtedy z komputerowego programu do obsługi sprzedaży. Czy w takim przypadku powinnam tę sprzedaż ewidencjonować jeszcze raz w kasie rejestrującej?
Zdarza się, że obsługujący sprzedaż popełniają błąd, poprzestając na wydruku faktury VAT dla konsumenta i pomijając ewidencjonowanie przy użyciu kasy. Tymczasem rozporządzenie nakazuje jednoznacznie dokonywać ewidencji każdej sprzedaży na rzecz konsumentów przy użyciu kasy - wydruk faktury VAT (zamiast lub oprócz paragonu fiskalnego) jest kolejnym, niezależnym od poprzedniego, obowiązkiem podatnika.
Pytanie: Często sprzedaję na rzecz konsumentów artykuły, za które wpłata (lub zaliczka) uiszczana jest na rachunek bankowy. Po otrzymaniu wpłaty wydaję towar klientowi, w przypadku zaliczki pobierając odpowiednią dopłatę gotówką. Czy prawidłowo postępuję, ewidencjonując sprzedaż w części -bankowej- na kasie fiskalnej w dniu otrzymania wyciągu z banku?
Powyższe pytanie dotyczy zarówno sytuacji, w której uzależniamy przeprowadzenie transakcji i wydanie rzeczy nabywcy od wpłaty jakiejś kwoty na rachunek bankowy (może to być np. zaliczka, po wpłacie której zamawiamy dany towar u naszego dostawcy), jak i sytuacji, w której prowadzimy np. sprzedaż na odległość - tu najczęściej najpierw dochodzi do wpłaty całości należności, a następnie do wydania towaru (lub w przypadku sprzedaży za pobraniem - wydania towaru w zamian za zapłatę, która dociera do nas z opóźnieniem). Zauważmy, że w tym drugim przypadku (pobranie) o fakcie dojścia do skutku sprzedaży dowiadujemy się dopiero po wpływie środków na rachunek. Możliwa jest jednak sytuacja, że do sprzedaży nie dojdzie - odbiorca odmówi wpłaty kwoty pobrania, i transakcja pozostanie tylko w sferze planów.
Zapisu sprzedaży na kasie powinniśmy dokonywać z chwilą dokonania sprzedaży, nie później jednak niż w momencie powstania obowiązku podatkowego. W przypadku przyjmowania przed wydaniem towaru (świadczeniem usługi) zaliczki lub wpłaty całości należności na rachunek bankowy, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą uznania rachunku bankowego. Moment ten jest jednak trudny do zidentyfikowania w sytuacji, w której sprzedawca dysponuje wyciągami dopiero w dniu następnym. Przepisy nie rozstrzygają precyzyjnie tego przypadku, jednak organy podatkowe uznają za dopuszczalne zaewidencjonowanie operacji przy użyciu kasy fiskalnej w dniu, w którym sprzedawca otrzymał wyciąg z banku (por. interpretacja indywidualna ITPP1/443-988/08/AJ z 29 stycznia 2009 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy). Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że możemy pozwolić sobie na odbieranie wyciągów np. raz w tygodniu. We wspomnianej przed chwilą interpretacji czytamy:
-Należy więc podkreślić, że techniczne przeszkody w pozyskiwaniu informacji dotyczących dokonanych transakcji, nie mogą mieć wpływu na prawidłowe określenie zobowiązania podatkowego. Podatnik jest obowiązany tak zorganizować i prowadzić odpowiednie urządzenia ewidencyjne, aby nie doprowadzić do naruszenia obowiązku podatkowego.?
Dlatego też zostanie uznane za prawidłowe postępowanie, polegające na zaewidencjonowaniu wpłaty w dniu, w którym podatnik mógł dowiedzieć się, przy zachowaniu należytej staranności, o wpływie środków na rachunek bankowy - co oznacza najczęściej dzień następny po zaksięgowaniu wpłaty.
Zauważmy również, że obecnie duża część przedsiębiorców posiada rachunek bankowy prowadzony w formie elektronicznej. Ci przedsiębiorcy przed zakończeniem sprzedaży w danym dniu powinni sprawdzić księgowania na koncie i w przypadku wpływu środków zaewidencjonować sprzedaż w kasie fiskalnej. Jeżeli dostęp do danych okaże się z różnych przyczyn niemożliwy, zastosowanie znajdzie prezentowane powyżej stanowisko, akceptujące zaewidencjonowanie w dniu następnym.
Może jednak zdarzyć się kolejna komplikacja. Przeniesienie zapisu z dnia poprzedniego na kolejny odbędzie się na przełomie miesiąca (np. wpłata na rachunek dokonana została 31. dnia miesiąca, a podatnik otrzymał wyciąg w 1. dniu miesiąca następnego). Ten przypadek Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy rozstrzyga następująco:
-Stąd też, gdy opisane okoliczności mają miejsce na przełomie miesiąca, co mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której wpłaty nie pokrywałyby się z miesiącem powstania obowiązku podatkowego, podatnik powinien dokonać prawidłowego rozliczenia obrotu i kwot podatku należnego z tej wpłaty do raportu okresowego miesiąca, w którym ta płatność miała miejsce (miesiąc powstania obowiązku podatkowego), pomniejszając o te wartości dane wynikające z raportu okresowego za miesiąc, w którym podatnik pozyskał informację o dokonanej wpłacie.-
W praktyce oznacza to, że do raportu okresowego za zakończony miesiąc należy dodać odpowiednie kwoty sprzedaży i podatku zapisane w raporcie przyszłego miesiąca, a od kolejnego raportu odjąć kwoty przeniesione na poprzedni miesiąc.(autor: R.G., źródło: podatki.pl)

 

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

drukarki fiskalne

drukarka fiskalna

Copyright © 2007-2023 Kasy i drukarki fiskalne, sprzedaż, serwis, obsługa. All rights reserved.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się do swojego konta