Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie
Jesteś tutaj:Prawo fiskalne jest dla ludzi»Z dniem 1.07.2011 zawieszenie firmy będzie liczone w dniach

Kasy fiskalne online-ready Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Z dniem 1.07.2011 zawieszenie firmy będzie liczone w dniach

Napisał  czwartek, 26 maj 2011 11:22

Z dniem 1.07.2011 zawieszenie firmy będzie liczone w dniach

Podatnik, który nie zatrudnia pracowników, będzie miał możliwość zawiesić prowadzenie firmy nawet na 30 dni i nie straci ciągłości uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Z dniem 1 lipca 2011 r. reguły zawieszania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, będą bardziej elastyczne.

Czas zawieszania będzie liczony w dniach, miesiącach albo dniach i miesiącach i wynosić będzie od 30 dni do 24 miesięcy. Kiedy jednak obejmie wyłącznie pełny miesiąc luty, to wówczas za minimalny okres zawieszenia przyjmie się 28 lub 29 dni, czyli liczbę dni lutego w danym roku. Mimo że przedsiębiorca w tym wypadku zawiesi działalność na okres krótszy niż 30 dni, to zachowa uprawnienia z ubezpieczenia społecznego.
- Dla przedsiębiorców, którzy swoją działalność prowadzą w formie sezonowej, uzyskanie możliwości zawieszenia działalności na określoną liczbę dni jest korzystne ? ocenia Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert prawnogospodarczy z Krajowej Izby Gospodarczej.
Kolejna zmiana wprowadzona do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej będzie korzystna dla przedsiębiorców prowadzących działalność w kilku spółkach cywilnych lub w różnych formach. Sprecyzowanie reguł zawieszania działalności gospodarczej oceniają przychylnie przedsiębiorcy.
- To od ich decyzji zależeć będzie, czy działalność zawieszą we wszystkich przypadkach, czy w wybranych firmach. Takie rozwiązanie z pewnością będzie szeroko wykorzystywane i ma charakter uelastyczniania przepisów zgodnie z postulatami przedsiębiorców ? wyjaśnia Agnieszka Durlik-Khouri. W obecnym stanie prawnym nie mogą oni w takich przypadkach zawiesić prowadzenia działalności gospodarczej tylko w jednej formie, a jednocześnie utrzymywać pozostałe, np. pozostając nadal wspólnikiem spółki cywilnej. W myśl przepisów podatkowych i o ubezpieczeniu zdrowotnym zmuszeni są do zlikwidowania działalności, co jest kosztowne, bo muszą wykonać remanent i zamknąć kasy fiskalne.
Zawieszenie działalności, jak to zrobić?
Reguły zawieszenia:
? przedsiębiorca określa we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej długość okresu zawieszenia
? wniosek składa w gminie lub w KRS
? w okresie zawieszenia nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów
? ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie
Podstawa prawna
Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 z późn. zm.). (Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, data artykułu: 2011-05-18)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

fiskalne

kasy

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 10:58