Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie
Jesteś tutaj:Poradnik fiskalny»Pobierz paragon z kasy i dokładnie go przeczytaj!

Pobierz paragon z kasy i dokładnie go przeczytaj!

Napisał  środa, 27 lipiec 2011 12:33

Pobierz paragon z kasy i dokładnie go przeczytaj!

Urząd Kontroli Skarbowej  w Poznaniu jedynie w pierwszej połowie tego roku wystawił 1,5 tys. mandatów na prawie 420 tys. zł. Z jakiego powodu - Najprostszego, niewydawania paragonów fiskalnych emitowanych przez kasy fiskalne.


Z reguły najczęściej do tego dochodzi na dyskotekach, festynach, w punktach sprzedaży alkoholu i na giełdach części samochodowych - wyjaśniają pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej. - Natomiast trzeba pamiętać, ze to właśnie paragony fiskalne gwarantują prawa konsumenta, odprowadzanie podatku VAT i uczciwą konkurencję.

Akcja "Weź paragon" będzie trwała do końca wakacji. Zamiarem tej akcji jest zachęcanie kupujących do pobierania paragonów z kasy fiskalnej. - Gdyż na podstawie nieodebranych paragonów można anulować transakcję, co znaczy, iż nie zostanie od niej odprowadzony podatek do budżetu państwa - wyjaśnia rzeczniczka UKS Grażyna Hermann-Perek. - Warto też czytać paragony, bo nie zawsze odzwierciedlają one ceny podane na półkach. Często też wydawany przez kasjera kwitek wcale nie jest paragonem fiskalnym.

Urząd Kontroli Skarbowej i Urząd Skarbowy prowadzą taką akcję edukacyjną już od kilku lat, zawsze latem, bo - jak mówią - wtedy są wyższe obroty w punktach handlowych i działają dodatkowe punkty sprzedaży sezonowej.

W bieżącym roku do akcji przyłączył się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Państwowa Inspekcja Handlowa. Rzeczniczka tej ostatniej, Krystyna Piosik, podkreślała, że paragony fiskalne są szczególnie istotne również dlatego, że jedynie na ich podstawie kupiony towar można oddać do reklamacji.

(Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań, autor artykułu: Maria Bielicka, data artykułu: 01.07.2011)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

fiskalne

kasy

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:41