Twoje centrum fiskalne - promocje tworzone z mysla o tobie
Jesteś tutaj:Poradnik fiskalny»Rozliczam się wg KPiR, jestem opodatkowany liniowo,

Kasy fiskalne online Tanie kasy fiskalne Małe kasy fiskalne

Rozliczam się wg KPiR, jestem opodatkowany liniowo,

Napisał  środa, 18 maj 2011 12:21

Rozliczam się wg KPiR, jestem opodatkowany liniowo,

dodatkowo jestem podatnikiem VAT czynnym. Znacząca większość sprzedaży to faktury VAT dla firm. Periodycznie (kilka razy w roku) zdarzają się osoby prywatne, które chcą zakupić usługę informatyczną (obroty w ciągu roku dla osób prywatnych są poniżej 1000 zł) Czy mogę dla osób prywatnych wystawiać faktury VAT imienne? Czy musi być zainstalowana kasa fiskalna?


Odpowiedź:

Oczywiście, że ma Pan obowiązek wystawić faktury ? na żądanie takich osób. Jednak nie zmieni to faktu, że sprzedaż będzie wpływała na limit roczny obrotu 40 tys. zł, którego przekroczenie zobowiązuje Pana do nabycia kasy fiskalnej i ewidencjonowania obrotu za jej pomocą. Obecny limit liczy się w zakresie obrotu wykonywanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zakładając zatem, że sprzedaż ta w roku podatkowym wynosi około 1000 zł, nie ma obowiązku wprowadzać kasy fiskalnej. Obrotu na rzecz przedsiębiorców nie dolicza się do ustalanego limitu.

Sprzedaż nieewidencjonowaną dla celów PIT na kasie fiskalnej, wykonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, należy wprowadzać raz dziennie do KPiR na podstawie dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień. Zapisów dokonuje się raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.

Sprzedaż dla celów VAT powinna być ewidencjonowana w ewidencji VAT w taki sposób, aby możliwe było rozpoznanie podstawy opodatkowania, kwoty podatku oraz momentu powstania obowiązku podatkowego (zatem konieczne jest wpisanie sprzedaży do tej ewidencji w dacie jej faktycznego wystąpienia).  (autor artykułu: Piotr Szulczewski - Analityk, źrodło: Bankier.pl)

Treść artykułu dotyczy stanu prawnego obowiązującego w czasie, kiedy powstała oryginalna publikacja w piśmie.

kasy

kasa fiskalna

Ostatnio zmieniany piątek, 25 maj 2012 09:50